vlasy a jeseň

Jesenná vlhkosť verzus vaše vlasy:

PORADÍME, AKO ZABRÁNIŤ ICH KRÚTENIU A KREPOVATENIU

Jeseň je obdobie, keď naše vlasy dostávajú zabrať. Neustále zmeny počasia a vlhkosť vzduchu už potrápili nejeden starostlivo upravený účes. Ako na to, aby si vaše vlasy čo najdlhšie udržali svoj tvar aj zdravie?

Krásny účes začína pri zdravých vlasoch

Ráno si starostlivo vyžehlíte, alebo navlníte vlasy, spokojne sa poobzeráte v zrkadle a vyrážate z domu. Keď svoj účes po hodine skontrolujete, je ten tam a namiesto neho máte na hlave spľasnuté, krepovité vlasy. Spoznávate sa? Na vine môže byť vlhké jesenné počasie či studený vzduch, ale bohužiaľ aj kvalita vašich vlasov

Nezdravé vlasy môžete zamaskovať ich stočením do drdolu alebo do chvosta. Ak však chcete krásny účes, ktorý vydrží, pravidelne vlasy ošetrujte. Horúce fénovanie, používanie žehličky, časté umývanie šampónom alebo farbenie vlasov. To všetko vaše vlasy pripravuje o veľké množstvo ich prirodzenej vlhkosti. Ak sa nechránime kvalitnými prípravkami, vlasy potom bývajú suché a krepovité a vyzerajú neupravene. Suchá pokožka navyše otvára dvere ďalším problémom, ako sú lupiny, rozštiepené končeky, alebo dokonca vypadávanie vlasov

Podrobne sme sa o problémoch so suchou pokožkou a ich riešení rozpísali v článku:  Starostlivosť o suché vlasy a vlasovú pokožku. 

Ako na účes, ktorý vydrží

Aj vy môžete mať účes, vďaka ktorému sa za vami budú všetci celý deň otáčať! Ak do svojho účesového rituálu zaradíte kvalitné prípravky pre starostlivosť o vlasy, máte vyhraté. Vďaka týmto osvedčeným tipom budú ovisnuté vlasy bez života minulosťou.
Postup prípravy dokonalého účesu môže vyzerať nasledovne:

1. Umyte si vlasy

Dbajte na výber kvalitného šampónu aj kondicionéru a dajte si pozor na výrobky, ktoré obsahujú alkohol – ten vaše vlasy ešte viac vysuší. K vlasom buďte nežní, nežmýkajte ich a nedrhnite uterákom. Pri vysúšaní ich iba ľahko postláčajte. Ak chcete byť k vlasom čo najšetrnejší, používajte uterák z mikrovlákna alebo bambusu.

2. Vlasy vyfénujte a upravte do požadovaného tvaru

Rovné vlasy: Najprv mokré vlasy s naneseným primerom ľahko rozčešte hrebeňom a potom vyfénujte. Primer vlasy chráni aj pred vysokými teplotami, pre maximálny efekt sa nemusíte báť vlasy vyžehliť.

Vlasy s objemom
: Vlasy vyfúkajte a pritom prečesávajte okrúhlym hrebeňom. Pre dosiahnutie najväčšieho efektu vlasy fénujte v predklone.

Kučeravé vlasy: Vlhké vlasy po nanesení primeru nechajte uschnúť alebo vysušte fénom (ideálny je fén s difuzérom) a pomocou kulmy dotvorte kučery.
 

3. Zafixujte

Ak si chcete byť istá, že váš účes nič neohrozí, zafixujte ho NIVEA Tvarovacím sprejom na vlasy. Na rozdiel od bežného laku na vlasy vaše vlasy nezlepí a nezaťaží.

Praktickým účesom pre jesenné dni sú vrkoče vo všetkých svojich podobách.

Babské rady proti krepovitým vlasom

Babské rady nielen proti krepovitým vlasom sú prírodným doplnkom vašej pravidelnej starostlivosti o vlasy. A sú poslednou záchranou v okamihu, keď vám doma došli všetky osvedčené a obľúbené produkty.
Ak sa nebojíte trochu experimentovať, vyskúšajte niektoré domáce triky proti krepovitým vlasom. Hravo ich zvládnete iba s tým, čo máte doma v kuchyni. Najlepšie výsledky ale dosiahnete v kombinácii s používaním kvalitných vlasových produktov. Aké sú tipy našich babičiek, ktoré zvládnete samy doma?

Minerálna voda

Nízke pH perlivej vody pomáha k narovnaniu krepovitých vlasov. Stačí, keď si svoje vlasy umyjete šampónom a kondicionérom ako obvykle a kúpeľ zakončíte opláchnutím vlasov niekoľkými šálkami minerálky.

Jablčný ocot

Jablčný ocot obsahuje veľa zdraviu prospešných látok (napríklad draslík, sodík, vápnik, horčík alebo vitamíny A, B, C a E), vďaka ktorým budú vaše vlasy mäkšie, lesklejšie a oveľa lepšie sa vám budú česať. Navyše znižuje vypadávanie vlasov, množstvo lupín a tvorbu kožného mazu.

Ako ocot na vlasy správne používať? V pohári vody rozmiešajte dve lyžice jablčného octu. Rovnako ako pri minerálnej vode, octovou zmesou si vlasy opláchnite až po umytí vlasov. Zápach octu by sa mal z vlasov pomerne rýchlo vytratiť. Ak sa vám zdá, že sa vo vlasoch stále drží, počkajte aspoň 15 minút a vlasy si znovu opláchnite čistou vodou. 

Droždie

Droždie pozná dobre každá kuchárka. Vašim vlasom môže prospieť vďaka vysokému množstvo vitamínu B, kyseliny listovej a minerálov ako chróm, selén či lítium. Táto obľúbená prísada domácich masiek na vlasy vám zlepší kvalitu vlasov, obmedzí vypadávanie a urýchli ich rast.

Základnú masku z droždia pripravíte v kombinácii s teplým plnotučným mliekom. Do mlieka rozdrobte 2 lyžice droždia a počkajte, než sa začne tvoriť kašička. Tú naneste na vlasy, zabaľte ich do potravinovej fólie, omotajte uterákom a nechajte účinkovať asi hodinu. Nakoniec vlasy opláchnite vlažnou vodou.

Tip: Vylepšite si masku medom a jogurtom. Nechajte zmes droždia s mliekom hodinu odpočinúť a až potom ju zmiešajte so zvyšnými prísadami.

Pred vlhkosťou a jesennými dáždikmi vlasy, samozrejme, ochránite aj tým, že ich ukryjete pod štýlovú čiapku alebo klobúk. Aj v tomto prípade ale stále myslite na ich starostlivosť. Podrobne sme sa o tom rozpísali v článku Mať pod čiapkou: Čo potrebujú vlasy, ktoré v zime ukrývame pod čiapkou.