Rozštiepené končeky

Rozštiepené končeky: Dajú sa zachrániť?

Poradíme vám, ako problému predchádzať a ako ho narýchlo zamaskovať, keď nie je času nazvyš.

Rozštiepené končeky: Dajú sa zachrániť?

Vlasy husté, zdravé a krásne vyzerajúce. Ženy si na nich dávajú záležať, pretože nádherné vlasy upútajú každého hneď na prvý pohľad. Aby ale naozaj boli pýchou, vyžadujú pravidelnú starostlivosť a kvalitné prípravky. Jedným z najčastejších nedostatkov aj najkrajších vlasov sú rozštiepené končeky. Úplne sa im pravdepodobne vyhnúť nedá – môžeme síce obmedziť nešetrné zaobchádzanie s vlasmi a chemické farbenie, ale o problém sa pričiňuje aj časté používanie fénov, žehličiek a kuliem.

S problémom hravo zatočí kaderník

Rozštiepené končeky vlasov spoznáte jednoducho. Jednak sa skutočne štiepia, jednak ako by na seba ešte chceli schválne upozorniť – bývajú totiž svetlejšie než zvyšok vlasov, pretože obsahujú menej pigmentu, sú suché a majú tendenciu sa lámať. Môže za to horúčava, mráz, vietor, ale tiež životospráva, kvalita starostlivosti a nakoniec aj dedičnosť.

Úplným základom v boji proti štiepajúcim sa končekom je pravidelná návšteva kaderníka, ktorý ich zastrihne a prípadne vám poradí, ako s vlasmi ďalej zaobchádzať, aby sa problém nezhoršoval. Čo sa pravidelnosti týka, neexistuje presne daný časový údaj, kedy je ešte čas a kedy už je neskoro. Každé vlasy sú totiž iné. Všeobecne ale platí, že ideálna doba na zastrihávanie je šesť týždňov – pri dlhších vlasoch to môžu byť aj dva mesiace, pri kratších vlasoch je zase lepšie končeky zastrihávať častejšie, napríklad raz za mesiac.
Krátké vlasy

Čo keď sa k profesionálovi len tak nedostanete?

Chystáte sa na dlhé cestovanie alebo ste proste tak vyťažené, že si horko-ťažko obetujete chvíľu samy pre seba a nie vždy stihnete zájsť ku kaderníkovi včas, aby vám končeky ošetril? Ani tak ale nemusíte zúfať. S rozštiepenými končekmi si môžete do istej miery pomôcť samy:
Šampón Hairmilk Regeneration
  • Začnite výberom vhodného šampónu. Ak je váš problém závažnejší a máte vlasy poškodené nielen na končekoch, nebojte sa použiť silnú zbraň vo forme NIVEA Ošetrujúceho šampónu Hairmilk Regeneration. Vlasy potrebujú výživu a kde inde ju odštartovať než rovno pri ich umývaní?
  • Používajte kondicionér. Ten vlasy zjemní, zvláčni a nenechá ich nezdravo vysychať. Riešením môže byť NIVEA Ošetrujúci kondicionér Hairmilk Regeneration.
  • Zaobstarajte si kvalitnú kefu na vlasy, ktorá bude vaším pomocníkom pri šetrnom rozčesávaní.
  • Vyskúšajte oleje – vybrať si môžete z mandľového, arganového, extra panenského olivového alebo kokosového oleja. Tie vaše vlasy zjemnia a budú ich chrániť. Olej aplikujte 2x týždenne na noc na končeky vlasov, vlasy zabaľte a ráno ich umyte.
  • Ak je to možné, pri žehlení vlasov neprekračujte teplotu 180 °C.

Rozštiepené končeky sa dajú aj narýchlo zamaskovať

Ak ste sa naozaj nedostali ku kaderníkovi a zajtra idete na dôležitú schôdzku alebo dokonca na veľkú spoločenskú akciu, nezúfajte. Aj rozštiepené končeky sa totiž dajú celkom elegantne zamaskovať, avšak len na niekoľko hodín.
Úplne postačí, keď do končekov vlasov aplikujete NIVEA Krémový gél Care & Hold, ktorý ich nadobro nezlepí, ale prinúti končeky, aby držali pohromade a aby účes pôsobil prirodzene.
kučeravé vlasy

Ako tomuto problému na kráse predchádzať

Aj v tomto prípade platí, že najlepšia je prevencia. Aby ste zabránili lámaniu vlasov a štiepeniu končekov, nájdite si čas na kaderníka a premýšľajte nad tým, ako svoje vlasy ošetrujete. Nepodceňujte šampón, kondicionér, masky na vlasy alebo výživné oleje.

Kvalitu svojich vlasov ale môžete zásadne ovplyvniť aj stravou, ktorú si samy určujete. Prispôsobte ju podľa týchto tipov a budú sa diať veľké veci:

  • Olivový olej pomáha nielen zvonku na končeky, ale aj jeho konzumáciou svojim vlasom veľmi pomôžete. 
  • Pre zdravé vlasy je ako stvorená tmavozelená zelenina – napríklad špenát, fazuľky alebo brokolica. Obsahuje totiž vitamíny A a C, a z minerálov železo a vápnik. Kombinácia týchto látok nenechá vlasy nezdravo vysychať.
  • Zamerajte sa na horčík. Ten je síce známy ako pomocník proti bolestiam hlavy a svalovým kŕčom, ale hotové divy dokáže aj s vašimi vlasmi. Ich lámavosti môžete dať zbohom, keď do jedálneho lístka zaradíte strukoviny, mak, oriešky alebo pšeničné klíčky.
  • Oranžová zelenina a oranžové ovocie zase obsahuje betakarotén, ktorý hydratuje pokožku, dodáva vlasom lesk a reguluje tvorbu kožného mazu. Betakarotén číha tiež v masle, mliečnych výrobkoch a v rybách.
  • Lámanie vlasov bude minulosťou aj pri pravidelnej konzumácii kyseliny pantoténovej. Stačí mať v strave klíčky, pivovarské droždie, celozrnnú múku alebo napríklad hovädzie a bravčové vnútornosti.
mrkev a celer
Kombinácia správnej starostlivosti, životosprávy a pravidelného zastrihávania končekov urobí z vašich vlasov pýchu, ktorú rady ukážete na verejnosti. Vyskúšajte to!