História pánskych účesov

História pánskych účesov: od 30. rokov po súčasnosť

Posuňte sa v osi času a pozrite sa, aké účesy muži kedysi nosili.

30. roky: elegantný švihák

Krátke a hladké. Aby dosiahli upravený vzhľad, nosili muži v tridsiatych rokoch vlasy prevažne sčesané na cestičku. Vzadu a na bokoch boli vlasy strihané veľmi nakrátko, hore zostávali o niečo dlhšie.

40. roky: uhladený frajer (elegán)

V štyridsiatych rokoch si muži nechávali narásť trochu dlhšie vlasy, ktoré hladko sčesávali dozadu – niekedy dokonca s malou vlnou. Na bokoch však strih zostal veľmi krátky ako v tridsiatych rokoch.

Chcete tento účes vyskúšať? Pri úprave vlasov použite Gél na vlasy s matným efektom. Vlasy budú držať tvar celý deň.

50. ROKY: VEĽKÁ PATKA

Vplyv hviezd hudobného a filmového neba, ako bol Elvis Presley alebo James Dean, spôsobil v pánskych účesoch doslova revolúciu. 
Rebelský vzhľad bol založený na obrovských vyčesaných patkách – čím väčšia patka, tým väčší rebel – samozrejme s nenahraditeľnými dlhými kotletami. Na rozdiel od súčasných variácií na túto rebelskú vlasovú tému bol originál z päťdesiatych rokov vždy uhladený a štýlovo čistý.


britpopový mop

60. ROKY: BRITPOPOVÝ MOP

Beatles nesymbolizujú len hudobný zvuk šesťdesiatych rokov, ale aj účesy tej doby. Vlasy boli podstatne dlhšie a sčesané dopredu, čím vznikol účes známy ako „mop top“. Vlasy presahovali uši aj golier na košeli a vytvárali bohatú ofinu. Tento účes bol taký populárny, že výrobcovia hračiek začali dokonca vyrábať „Beatle parochne“.
hippies

70. ROKY: HIPPIES

Muži začali viac experimentovať a nechávali si narásť dlhšie, strapatejšie účesy. V ére hippies bolo skrátka prijateľné takmer čokoľvek, a to nielen čo sa týka účesov. To vysvetľuje náhly rozmach dlhých vlasov bez akejkoľvek starostlivosti.
nová vlna

80. ROKY: NOVÁ VLNA

V osemdesiatych rokoch sa objavilo množstvo nových účesov a všetky boli vysoko náročné na údržbu. Nech už išlo o pankáčov či novoromantikov, muži sa začali obzerať po špeciálnych stylingových výrobkoch, aby dosiahli najextrémnejší vzhľad.

grunge

90. ROKY: GRUNGE ALEBO VSTANEM A IDEM

Po androgýnnom vzhľade rokov osemdesiatych sa muži v deväťdesiatych rokoch vrátili späť k tradičnejším a typicky pánskym účesom. Vlasy boli opäť kratšie na bokoch a dlhšie hore, takže sa dal vytvoriť medzi mužmi taký obľúbený „strapáč“.
jastrabia patka

PO ROKU 2000: NOVÉ ŠTÝLY & JASTRABIE PATKY

„Jastrabie patky“ bol jeden z najmenej očakávaných trendov v prvej dekáde 21. storočia. Tento účes sa vyznačoval krátkym strihom na bokoch a dlhšími vlasmi hore, z ktorých sa potom vytvoril akýsi „zobák“ alebo mini „číro“. Ďalším, o niečo prirodzenejším trendom v tomto období boli dlhšie vlasy voľne splývajúce cez uši pre ledabolý vzhľad. 
sexy drevorubač

PO ROKU 2010: HIPSTER ALEBO SEXY DREVORUBAČ?

Premyslený zostrih, starostlivo upravený účes a brada. Aj keď sa hipsteri a lumbersexuáli líšia štýlom obliekania... a vlastne aj štýlom celého života, jedno majú spoločné – starajú sa o svoj vzhľad viac než generácie pred nimi. Cudzia im nie je ani kozmetika na fúzy – ako je napríklad Umývací gél na tvár, bradu a fúzy Deep.

Páči sa vám alebo vašej polovičke mužná brada? Ako sa o ňu starať zistíte v článku Fúzy robia mužov.