Termín pôrodu

Termín pôrodu: ako ho vypočítať?

Viete, podľa čoho sa určuje termín pôrodu a ako ho stanoviť? Kľúčovou informáciou je dátum poslednej menštruácie, stanoviť termín vám ale pomôže aj ultrazvuk.

Podľa čoho sa určí termín pôrodu?

Rovnako tak, ako je príchod bábätka jednou z najzásadnejších udalostí v našom živote, predstavuje termín pôrodu jeden z najdôležitejších zápisov v kalendári. Stanovený dátum pôrodu je isto dôležitou informáciou nielen pre nás, ale i pre lekára. S ohľadom na termín pôrodu sa posudzuje správny vývoj a rast plodu v maternici matky. Podľa čoho sa termín určí?

Počítajte od začiatku poslednej menštruácie

Často nie je možné určiť presný deň počatia a posledná menštruácia je jediným spoľahlivým dátumom, od ktorého možno začiatok tehotenstva počítať. Tehotenstvo sa počíta od prvého dňa poslednej menštruácie a k tomuto dátumu sa pripočítava 40 týždňov. Predpokladaný termín pôrodu je potom posledný deň 40. týždňa.

 

Termín pôrodu teda vypočítame tak, že k prvému dňu poslednej menštruácie pripočítame 280 dní. Niekedy však môže byť tento dátum, napríklad z dôvodu nepravidelnosti menštruácie, nepresný. Preto sa na určenie predpokladaného termínu pôrodu využíva ešte ultrazvukové vyšetrenie. Kombinácia týchto dvoch metód sa osvedčila ako najpresnejší spôsob určenia termínu.

rodina
ultrazvuk
miminko

Na upresnenie slúži ultrazvuk

Ultrazvukové meranie na zistenie predpokladaného termínu možno urobiť v období od 8. do 18. týždňa tehotenstva. Najpresnejšie výsledky sa však dozviete, ak ultrazvuk podstúpite v 11. až 13. týždni

Ak sa ukáže, že rozdiel medzi termínom podľa poslednej menštruácie a termínom zisteným na ultrazvuku nie je väčší ako 7 dní, platí termín podľa dátumu menštruácie. Ak naopak rozdiel 7 dní presiahne, upraví sa predpokladaný termín pôrodu na dátum, ktoré určí ultrazvukové vyšetrenie.

Napovedia aj pohyby bábätka v brušku

Ďalšia metóda, ktorou sa dá vysledovať termín pôrodu, je zachytenie prvých pohybov dieťaťa. Nadchádzajúce prvorodičky obvykle zaznamenajú prvé pohyby svojho bábätka v 20. týždni tehotenstva. Mamičky, ktoré už majú nejaký pôrod za sebou, potom väčšinou pohyby cítia o dva týždne skôr.
Určenie termínu podľa pohybov bábätka však môže byť veľmi nepresné, lebo podlieha subjektívnym vnemom matky. V súčasnej dobe sa preto vždy prihliada tiež k dátumu poslednej menštruácie alebo k ultrazvukovému meraniu. 


Poznáte presný dátum počatia?

Patríte medzi tie, ktoré si deň počatia presne pamätajú? Potom si nemusíte lámať hlavu nad tým, ktorá metóda stanovenia termínu je najpresnejšia. Jednoducho si k tomu významnému dátumu pripočítajte dvestošesťdesiat sedem dní a o termíne pôrodu budete mať jasno.
úsmev

Ktoré pôrody sú ešte v termíne?

hráme si spolu

Všetky mamičky by mali mať na pamäti, že len veľmi malé percento bábätiek sa narodí presne v stanovený termín. Je úplne bežné, že sa narodenie dieťaťa uskutoční v odchýlke od 38. do 42. týždňa a lekári i tieto pôrody považujú za „pôrody v termíne“. 

Zaujíma vás, či to bude chlapec alebo baba? Prečítajte si, kedy je možné zistiť pohlavie dieťaťa a aké ukazovatele používali naše babičky.


productstage_bg

Starostlivosť NIVEA pre vás a vaše bábätko