Jeseň = Ideálny čas na kontrolu materských znamienok

Jeseň = Ideálny čas na kontrolu materských znamienok

Vedeli ste, že materské znamienka by sa mali kontrolovať dvakrát ročne? Jeseň je na to ideálna. Cez leto totiž naša koža dostáva pekne zabrať. Viete, ako kontrolu vykonávať a na koho sa obrátiť?

Čo sú materské znamienka?

Kým pehy sú spôsobené nahromadenou pigmentáciou, materské znamienka sú tvorené nervovými bunkami. A zatiaľ čo pieh máme po celom tele nespočetné množstvo, a ak sa nijako nemenia, nie je potrebné im venovať zvýšenú pozornosť, materské znamienka musíme stále očkom strážiť.
Mohol by sa z nich totiž vykľuť melanóm.
Ten sa v Slovenskej republike vyskytne približne u 1 500 ľudí ročne a pätina z nich následne na rakovinu kože zomrie. 

 

Nebojte sa, nechceme vás desiť, len je potrebné si uvedomiť, že kontrolu materských znamienok neradno zanedbávať. Prevencia vám môže zachrániť život

Kedy je čas na kontrolu materských znamienok?

Kontrolu na dermatológii by ste mali podstupovať pravidelne raz za rok. Práve jeseň je na preventívnu kontrolu ideálna, pretože v lete sú materské znamienka vystavované väčšiemu riziku a môžu sa meniť. Vyšetrenie je hradené poisťovňou a trvá len pár minút. Ak ste na dermatológii ešte nikdy neboli, nie je čoho sa báť. Lekár vám materské znamienka prehliadne lupou alebo dermatoskopom

Ak je všetko v poriadku, stačí prísť na kontrolu zase o rok. Aj tak je ale dobré mať oči na stopkách a pravidelne svoje materské znamienka kontrolovať. Ideálny čas je napríklad pri sprchovaní alebo prezliekaní. 

A čo môže byť signálom pre skoršiu návštevu dermatológie? To vám prezradí ABCDE testovanie. 

ABCDE test: Odhaľte včas melanóm

Ide o 5 kontrolných bodov, ktoré vám pomôžu odhaliť možný melanóm. Práve zmeny na materskom znamienku by mali byť signálom pre návštevu špecialistu. Kontrolné body si ľahko zapamätáte podľa začiatočných písmen z abecedy:
  • A = (asymmetry) asymetria: Materské znamienka by mali byť symetrické. Pri kontrole si na znamienku nakreslite pomyselnú deliacu čiaru a porovnajte jednotlivé polovice medzi sebou. Sú približne rovnaké? Potom je všetko v poriadku. Ak sa ale značne líšia, vyhľadajte radšej svojho dermatológa.  
  • B = (border) ohraničenie: Znamienko by malo mať pravidelné a hladké ohraničenie. Kostrbatosť a rozpité hrany môžu značiť nejaký problém. 
  • C = (colour) farba: Vaše materské znamienko by malo mať iba jednu farbu, a to po celej svojej ploche. Ak materské znamienko svoju farbu mení, radšej ho nechajte skontrolovať.
  • D = (diameter) priemer: Toto je rozhodujúci faktor, keď premýšľate, či ísť s materským znamienkom k dermatológovi. Ak má väčší priemer než 5 mm, rozhodne by ho mal lekár skontrolovať.
  • E = (elevation) vyvýšenie: Znamienko by malo byť ploché. Ak sú na ňom vyvýšeniny, môže to byť prejav vznikajúceho nádoru a je dôležité nechať znamienko čo najskôr skontrolovať.

Myslite na prevenciu

To, že je dôležité materské znamienka priebežne kontrolovať, sme vám už povedali. Ale ako materské znamienka preventívne chrániť? Najväčším nepriateľom nielen materských znamienok, ale aj pieh, je UV žiarenie. Ideálna doba strávená na priamom slnku je 15 až 40 minút denne. Hlavne v lete to ale býva oveľa viac. Preto je dôležité chrániť svoju kožu krémami s ochranným faktorom. 

Ochranný faktor by sa mal odvíjať od toho, kde sa práve nachádzate. Ak ste pri mori, kde je slniečko agresívnejšie, je dobré siahnuť po vyššom ochrannom faktore a aplikáciu opaľovacieho krému opakovať každé dve hodiny. Ak ste doma na záhrade, použite ochranný prípravok vždy, keď pôjdete na dlhšiu dobu na priame slnko. Máte svetlý typ pokožky? Aj to je rozhodujúci faktor pri výbere opaľovacieho krému

Rovnako ako pri mori, aj na horách je slnečné žiarenie silnejšie. Preto do kufra nezabudnite pribaliť opaľovací krém a na zjazdovku vyrážajte jedine s natretou tvárou. Zaujíma vás, ako chrániť pleť počas zimných radovánok? Prečítajte si viac o zimnom opaľovaní

  • Na materské znamienka nanášajte vždy väčšiu vrstvu opaľovacieho krému a siahnite ideálne po ochrannom faktore 50+. Ideálne je mať materské znamienka zakryté oblečením a nevystavovať ich priamemu slnku. 


Nezanedbávajte ani starostlivosť o pokožku po opaľovaní, keď je potrebná najmä hydratácia.

Spomínate si, kedy ste boli naposledy na kontrole materských znamienok? Ak nie, siahnite po telefóne a objednajte sa na dermatológiu, nech viete, že je všetko v poriadku.