kvasinková infekcia

Kde všade v lete číha kvasinková infekcia a ako jej predísť?

Len si spomeňte, koľkokrát si počas leta na kúpalisku na mokré plavky navlečiete šortky a prezlečiete sa až doma. Práve to je jedna z ideálnych príležitostí pre kvasinky, ktoré vás môžu začať trápiť v oblasti intímnych partií. Zistite, ako kvasinkovým infekciám predchádzať a čo robiť, keď sa objavia.

Najčastejšie príčiny kvasinkovej infekcie

Kvasinková infekcia sa najčastejšie objavuje práve v lete. Prečo? Vysvetlenie je jednoduché: Kúpanie v rybníkoch, mokré plavky a väčšia konzumácia alkoholu, ktorý obsahuje vysoké množstvo cukru, a tak urýchľuje množenie kvasiniek. 

Príčinou však môže byť aj nadmerný stres, nevhodná strava (už spomínaný cukor podporuje množenie kvasiniek, rovnako tak kysnuté pečivo) alebo oslabená imunita. Výnimkou nie je ani kvasinková infekcia v tehotenstve, a to z dôvodu zvýšenej hladiny estrogénu a zmeny zloženia vaginálneho hlienu. Nech už je príčina kvasinkovej infekcie akákoľvek, dôležitá je jej liečba a následná prevencia. Ostatne prevencia vás môže ochrániť aj pred tým, aby ste sa s kvasinkovou infekciou nikdy nestretli. 

 

NIVEA radí: Viete, ako správne ošetrovať intímne partie? V našom článku vám prezradíme, ako vybrať vhodnú starostlivosť, aj čomu sa radšej vyhnúť.  

 

príčiny kvasinkovej infekcie

Čo je kvasinková infekcia?

Kvasinky sa v našom tele vyskytujú úplne bežne. Ide o mikroorganizmy, ktoré sa nachádzajú napríklad v črevách, na slizniciach v ústach, nose i krku, ale aj v intímnych partiách, a to nielen žien, ale aj mužov. Kvasinky žijú v symbióze s ostatnými mikroorganizmami a spoločne tvoria prirodzenú mikroflóru nášho tela. Mimochodom, vedeli ste, že našu mikroflóru tvoria tisíce druhov baktérií?

Keď ale dôjde k narušeniu bežných podmienok mikroflóry, ako napríklad k zmene pH, nadmernej vlhkosti alebo prítomnosti iných látok, kvasinky sa začnú množiť. Tým sa naše telo stáva náchylnejším k vzniku infekcií, a práve kvasinková infekcia je jednou z tých najčastejších. 

Ako sa kvasinková infekcia prejavuje

NIVEA Intimo

Medzi najčastejšie prejavy kvasinkovej infekcie patria pálenie a svrbenie v intímnych oblastiach. Môže sa pridať aj ich opuch a hrudkovitý výtok. Časté sú aj nepríjemné pocity počas pohlavného styku a po ňom. Prejavy môžu prichádzať postupne a veľmi často sa objavujú vo vlnách – chvíľu vás ťažkosti trápia a potom na čas odznejú. Preto je na začiatku ťažké spoznať, že vás dostihla práve kvasinková infekcia. 

Pozor, kvasinková infekcia však môže byť aj bezpríznaková, a to najmä u mužov. Prečo práve u nich? Vysvetlenie je jednoduché. Ich močová trubica je totiž dlhšia ako u žien. Kvôli tomu, že je u mužov kvasinková infekcia často bezpríznaková, hrozí jej prenos počas pohlavného styku.

Liečba kvasinkovej infekcie

Je dôležité sa pripraviť na to, že liečba kvasinkovej infekcie je dlhodobá. A predovšetkým: Aby bola úspešná, musí byť komplexná. Váš praktický lekár alebo lekárnik vám odporučí antimykotiká, ktorými budete infekciu liečiť. Zároveň je ale potrebné upraviť jedálny lístok a životný štýl. Dôležité je napríklad obmedziť konzumáciu pečiva, ktoré obsahuje kvasnice, a sladkostí, ktoré podporujú množenie kvasiniek. 

Ak je kvasinková infekcia v pokročilom štádiu, pravdepodobne sa nevyhnete antibiotikám, ktoré sa postarajú o to, aby bola mikroflóra opäť v rovnováhe. Tiež je žiaduce vynechať počas liečby pohlavný styk a zároveň preliečiť aj partnera.

Ako kvasinkovej infekcii predísť

Kvasinkovej infekcii sa môžete pomerne ľahko vyhnúť. Stačí dodržiavať pár základných pravidiel, vďaka ktorým budete mať svoju mikroflóru pod kontrolou. Rovnaké pravidlá vám pomôžu, ak ste si kvasinkovú infekciu práve vyliečili. A aké to sú?
NIVEA Intimo Mild

Bavlnená spodná bielizeň: Umelé vlákna neprepúšťajú vzduch, a tak dochádza k zaparovaniu intímnych partií. A to vedie k čomu? Áno, k množeniu kvasiniek a zvýšenému riziku kvasinkovej infekcie. Preto si obliekajte len priedušnú bavlnenú spodnú bielizeň.

Suché plavky: Len čo vyleziete z bazéna, mora alebo inej vody, prezlečte sa z mokrých plaviek do suchých alebo do spodnej bielizne. Mokro je totiž ideálne prostredie pre množenie kvasiniek. A navyše vám v mokrých plavkách hrozí zápal močového mechúra v dôsledku prechladnutia. 

Probiotiká: Tie pomáhajú vyrovnať hladinu pH v tele. Preto si v lekárni kúpte krabičku s výživovým doplnkom, prípadne do jedálneho lístka zaraďte jogurty so živými kultúrami, acidofilné mlieko, kyslú kapustu alebo napríklad bryndzu. 

NIVEA Intimo obrúsky

Intímna hygiena: Alfa a omega, čo sa týka prevencie kvasinkovej infekcie. Sprchová emulzia na intímnu hygienu Mild má šetrné zloženie s kyselinou mliečnou a chráni intímne partie pred infekciou. Prírodné výťažky z harmančeka zabraňujú podráždeniu. A ak ste na cestách, o perfektnú hygienu sa postarajú Obrúsky na intímnu hygienu Aloe, ktoré obsahujú okrem aloe vera aj výťažky z magnólie. Zaistia pocit sviežosti a čistoty, nech už ste kdekoľvek.   

Rybníky: Voda v rybníkoch často obsahuje najrôznejšie baktérie a mikroorganizmy, ktoré vašim intímnym partiám rozhodne neurobia dobre. Preto sa kúpte ideálne tam, kde je voda čistá.

A na záver rada:

Ak v intímnych partiách cítite diskomfort, neváhajte svoje problémy riešiť. Či už s lekárnikom alebo lekárom. Prístup v duchu: „Nikam nejdem, ono to prejde“ alebo snaha o domáce preliečenie sú cestou, ako celú situáciu ešte zhoršiť a zároveň vyrobiť problémy aj vášmu partnerovi alebo partnerke.

Prečítajte si viac o intímnej hygiene:
Všetko o intímnej starostlivosti 
Holenie intímnych partií