Objavte svet starostlivosti NIVEA

Hľadám informácie o výrobkoch pre

Prvá dovolenka s bábätkom

Prvá dovolenka s bábätkom

Tipy na bezstarostnú cestu.

Znovu na cestách? Užite si dovolenku s bábätkom bez starostí. Stačí vedieť, čo so sebou. Menej totiž i tu znamená viac!

A ide sa baliť!

Užite si prvú dovolenku s bábätkom bez starostí. Stačí vedieť, čo si so sebou zabaliť a ako dieťatko zabaviť.  Pomôžeme vám s prípravou, aby ste sa mohli radovať zo spoločných chvíľ, priviezli si veľa nádherných zážitkov a tiež si zaslúžene oddýchli. Spokojná mamička je kľúčom k ideálnej rodinnej dovolenke.

Najprv si všetko potrebné spíšte na papier. Vďaka tomu potom bude hračkou postupne odškrtávať položky, ktoré dáte do kufra alebo do tašky. Len tak si budete pamätať, čo máte už zabalené.

Poznamenajte si tiež, čo ste kam zabalili. Potom v prípade potreby v okamihu nájdete napríklad náhradný cumlík.

Menej býva viac. Myslite na detaily. Niektoré drobnosti môžu byť neuveriteľne užitočné. Na druhej strane neodveziete celú domácnosť, tak sa snažte všetko obmedziť na minimum.

A ide sa baliť!

  • Krytky do zásuviek pomôžu prispôsobiť hotelovú izbu vášmu malému neposedníkovi. 
  • Nie je tajomstvom, že igelitových vrecúšok alebo tašiek nie je nikdy dosť. 
  • Nosič na chrbát sa iste bude hodiť. 
  • Obľúbená hračka vášho bábätka nesmie chýbať. 
  • Dostatočné množstvo plienok, čistiacich obrúskov a desiatej – bez nich sa nezaobídete.
  • Náhradné tričká pre vás (bábätká spravidla zvracajú v tej najnevhodnejšej chvíli).
  • Zabaľte i špeciálnu tašku s liekmi. Potrebovať môžete: teplomer, nosný sprej, odsávačku, sirup proti bolesti a horúčke, náplasti, dezinfekciu atď.

Dovolenka s deťmi? Buďte vybavená rovnako ako doma!

Bábätko budete potrebovať nejako previezť, nevyhnutnosťou je teda postieľka a autosedačka. Zamyslite sa nad variabilitou vecí – kočík môže rovnako dobre poslúžiť ako sedačka na kŕmenie i ako kolíska pre popoludňajší spánok. Ak si budete požičiavať auto, sedačku si zarezervujte spoločne s ním.

S bábätkom v lietadle

S bábätkom v lietadle

Ak cestujete lietadlom, snažte sa rezervovať si priamy let bez medzipristátia a všetko dobre načasujte. Ak si trošku priplatíte, s väčšou pravdepodobnosťou sa vyhnete zbytočným radom, starostiam a komplikáciám. Ideálne je načasovať všetko podľa denného režimu dieťaťa, aby malý cestovateľ vybil svoju energiu preskúmavaním letiska (a dúfajte, že v lietadle potom zaspí) – a to najmä v prípade, že budete musieť na letisku stráviť nejakú dobu prestupom. 

Veľký kočík nechajte doma. Malý skladací “šporťák” alebo “golfky” oceníte na letisku oveľa viac. Tiež vás nebude tak mrzieť, keď s ním letiskový personál nebude zaobchádzať práve v rukavičkách. Ak cestujete sama, najpraktickejšie je mať bábätko v nosičke. Ruky tak máte voľné a hravo zvládnete pasovú i letiskovú kontrolu alebo priechod detektorom kovov. 
Väčšina zamestnancov bezpečnostnej kontroly býva zhovievavá k dojčenskej strave, mlieku alebo vode pre malé deti. Rodičia tak môžu “preniesť” bezpečnostnou kontrolou rozumné množstvo týchto tekutín. Je však nevyhnutné na ne upozorniť a nechať ich prezrieť. Pripravte sa tiež na prebaľovanie v tranzitnom priestore letiska. Natrénujte vopred prebaľovanie na kolenách (u starších detí v stoji), potom zvládnete vymeniť plienku kdekoľvek – na lavičke i na zadnej sedačke lietadla.

Zatočte s nudou, stačí malé rozptýlenie

Ťažko povedať, čo je náročnejšie: presvedčiť malého tvrdohlavca, aby v pokoji sedel počas cesty autom, alebo aby spinkal počas letu. Majte po ruke veci, ktorými bábätko zabavíte počas nudnejších chvíľ cesty. Snažte sa predchádzať hnevu, nepokoju a mrzutosti dieťaťa vopred pripraveným rozptýlením. V aute mu môžete pustiť DVD alebo CD, do lietadla vezmite knižky a hračky – obľúbené i úplne nové.

Schovajte si veci, ktoré bábätko ešte nikdy nevidelo, pre dramatické okamihy – môžu vás i spolucestujúcich zachrániť pred krikom alebo plačom. Pripravte vopred malý cestovný kufrík s novými hračkami, niečo ako truhlicu s pokladom, ktorú treba preskúmať. Došli vám hračky i nápady? Zúfalé situácie si vyžadujú chladnú hlavu. Obal od fotoaparátu, plastové viečko od mejkapu alebo kozmetické zrkadielko môžu byť účinnejšie, než by ste čakali.

Malý fubalista

Ak idete autom, dožičte si častejšie prestávku. Pohyb na vzduchu vám urobí dobre.

Cesta autom

Večer v hoteli

Ubytovanie: Lepšie sú dve izby

Tiež vaše ubytovanie by malo byť vhodné pre rodinnú dovolenku s bábätkom. Čo sa týka hotelových izieb – čím väčšia, tým lepšie, pretože s dieťatkom budete tráviť oveľa viac času vo vnútri. A verte, že plaziť sa potichu s fľašou vína do kúpeľne, celý večer sedieť na studených dlaždiciach a šepkať, je na dovolenke rovnako neuspokojivé, ako chodiť spať o pol siedmej s bábätkom. Radšej vyberte rodinný apartmán s dvoma miestnosťami v lacnejšom hoteli, než malá izbička v prepychovom letovisku. Praktický je i kuchynský kút. Súčasťou apartmánu by mala byť i chladnička na uloženie nápojov, desiatej či odstriekaného mlieka.

Večere – v reštaurácii alebo na izbe?

Deti a reštaurácia, to veľmi často nejde dokopy. Zvážte, či nebude lepšie zájsť na večeru o niečo skôr, keď v reštaurácii nebude veľa ľudí, rýchlejšie vás obslúžia a bábätko ešte nebude unavené a mrzuté. Alebo si urobte piknik v hotelovej izbe a na plachte pripravte jedlo nakúpené v supermarkete. Nebude to síce žiadny luxus, ale aspoň sa najete bez kriku, sĺz a pohoršených pohľadov ľudí okolo. 


Lekárska poistka

Pred odjazdom sa spojte so svojím pediatrom. Jeho číslo si uložte do mobilného telefónu. Môže vám prísť vhod, keď dieťatko začne zvracať alebo bude mať horúčku. V hoteli si potom zistite tiež kontakt na miestneho lekára.
 

Prvá dovolenka s bábätkom? Vždy s úsmevom

Na pláži

A v neposlednom rade nestrácajte zmysel pre humor. Dovolenka je ako život sám: nepredvídateľná, prekvapivá, občas nejaký ten kaz. Býva často oveľa zábavnejšia až vo chvíli, keď na ňu budete spomínať. Len si vezmite, aké zážitky si domov priveziete! A veľa foťte. Uvidíte, aké cenné budú po rokoch snímky manžela poliateho kávou, bábätka spiaceho s obrím ananásom, bez ktorého ste jednoducho nemohli opustiť miestny trh alebo hustý dážď bubnujúci už tretí deň do palmových listov!

I keď možno budete musieť trochu zľaviť zo svojich predstáv o ideálnej rodinnej dovolenke, užívajte si spoločné chvíle a odpočívajte. Želáme vám, aby ste si zo svojej prvej spoločnej dovolenky priviezli veľa nádherných spomienok a fotografií nevyčísliteľnej hodnoty.