Informácie a otázky o dezodorantoch a antiperspirantoch

Tu si prečítajte odpovede na často kladené otázky.

1. Aký je rozdiel medzi dezodorantom a antiperspirantom?
Dezodoranty pôsobia proti baktériám, ktoré majú na svedomí vznik nepríjemného telesného zápachu. Obsahujú aktívne zložky, ktoré znižujú množenie baktérií v podpazuší alebo mu dokonca zabraňujú.
Antiperspiranty obsahujú antiperspiračné zložky – obvykle hliníkové soli, ktoré zamedzujú tvorbu potu v podpazuší tým, že zužujú hornú časť vyústenia potnej žľazy. Tým je baktériám odobraný základ ich potravy, ktorú rozkladajú, a nepríjemné pachy a vlhké škvrny na oblečení teda nemôžu vznikať v plnej miere. Navyše majú antiperspiranty aj priamy vplyv na redukciu tvorby baktérií a obsahujú väčšinou i parfum prekrývajúci telesný zápach.

2. Prečo antiperspiranty NIVEA obsahujú hliníkové soli (napr. ACH)? 

Spotrebitelia často vyžadujú okrem redukcie telesného zápachu, ktorú poskytujú dezodoranty, aj obmedzenie vylučovania potu. Túto funkciu majú všetky účinné antiperspiranty, ktoré obsahujú hliníkové soli (napr. chlórohydrát hliníka - ACH). Tieto soli zužujú hornú časť vyústenia potnej žľazy a tým je baktériám odobraný základ ich potravy, ktorú rozkladajú, a nepríjemné pachy a vlhké škvrny na oblečení teda nemôžu vznikať v plnej miere.
Hliníkové soli sa v antiperspirantoch používajú už viac ako storočie a je vedecky preukázané, že sú zdravotne bezchybné. Všeobecne sú všetky zložky používané v kozmetických výrobkoch prísne regulované európskou kozmetickou smernicou a podliehajú striktným bezpečnostným kontrolám a vedeckým analýzam na európskej i národnej úrovni.

3. Prečo sa potíme? 
Existuje niekoľko faktorov, ktoré spôsobujú a ovplyvňujú potenie. Jedným z nich je zvýšená telesná teplota v dôsledku fyzickej aktivity a/alebo vysoká okolitá teplota. Tento druh potenia má za cieľ reguláciu telesnej teploty a zbavuje naše telo tepla práve odparovaním potu. Tento pot je uvoľňovaný tzv. ekrinnými potnými žľazami a obsahuje predovšetkým vodu a soli.   

Potiť sa môžeme aj z dôvodu emocionálneho alebo psychického stresu. V tomto prípade sa potíme hlavne v podpazuší, na chodidlách, dlaniach a na čele. Tento druh potu vytvárajú nielen ekrinné potné žľazy, ale aj tzv. apokrinné potné žľazy. Apokrinný pot sa skladá z lipidov a proteínov, ktoré rozkladajú kožné baktérie, a tak vzniká charakteristický nepríjemný telesný zápach. Stresom vyvolané potenie je súčasťou starobylej evolučnej reakcie na ohrozujúce situácie (reakcia "boj alebo útěk") a hrá dôležitú úlohu v našej nonverbálnej komunikácii. Najmä na potlačenie tohto stresového potenia sme vyvinuli rad antiperspirantov Stress Protect pre ženy i mužov.


4. Je škodlivé obmedzovať potenie pomocou antiperspirantov?

Používanie antiperspirantov nemá vplyv na telesnú termoreguláciu. Oblasť podpazušia má plochu maximálne 200 cm2, čo je iba asi 1 % povrchu celého tela. Je teda príliš malá na to, aby narušovala termoreguláciu. Bezpečnosť antiperspirantov bola preukázaná v mnohých prieskumoch a ich používanie v kozmetických výrobkoch je tiež schválené. 


5. Prečo vzniká telesný zápach?
Samotný pot je tekutina bez zápachu. Až keď sa pôsobením baktérií prítomných v podpazuší začnú rozkladať určité zložky potu, ako sú lipidy a proteíny, vzniká onen nepríjemný telesný zápach. Naše podpazušie má ideálne podmienky na množenie baktérií kvôli vlhkému prostrediu, vyššiemu pH a optimálnemu zásobovaniu živinami potnými a mazovými žľazami v tejto oblasti.

6. Prečo treba antiperspiranty alebo dezodoranty v spreji pred použitím pretrepať?
Antiperspiranty v spreji je potrebné pred aplikáciou najprv dôkladne pretrepať, aby sa aktívne antiperspiračné látky (hliníkové soli) v nádobe rovnomerne rozptýlili. V opačnom prípade by mohlo dôjsť k naneseniu v koncentrovanej forme a mohol by sa tak zaniesť ventil alebo by sprej mohol zanechať biele stopy na pokožke či oblečení.

Dezodoranty v spreji (napr. výrobky z radov NIVEA Fresh a Pure & Natural) nie je nutné pretrepávať.

7. Môže používanie antiperspirantov zanechať na oblečení žlté škvrny? 
Žlté škvrny na oblečení vznikajú vplyvom spoločného pôsobenia niekoľkých rôznych faktorov. Ich vznik ovplyvňuje naše individuálne zloženie potu, zloženie pracieho prášku, ktorý používame, zloženie vody a zloženie antiperspiračných látok obsiahnutých v antiperspirante. Okrem toho svoju úlohu hrá aj to, ako často si meníme oblečenie, intenzita prania odevov a materiál, z ktorého je naše oblečenie vyrobené. Najlepší spôsob, ako obmedziť vznik žltých škvŕn na oblečení, je antiperspirant pred použitím poriadne pretrepať (ak používame sprej) a po použití ho nechať úplne zaschnúť a až potom sa obliecť. 
Je však namieste tiež pripomenúť, že žlté škvrny sa môžu objaviť aj bez prítomnosti antiperspiračných zložiek, napríklad pri žlto zafarbenom golieri, keď kožné lipidy spolu s nečistotami z ovzdušia spôsobujú odolné škvrny, ktoré sa už nedajú nijako ľahko odstrániť. V niektorých prípadoch sa škvrny môžu objaviť, ak farba odevu púšťa.
Ak chcete maximálne obmedziť vznik žltých škvŕn na oblečení, používajte rad antiperspirantov NIVEA Invisible for Black & White, ktorý je v ponuke pre ženy i mužov.

8. Ako môžem odstrániť žlté škvrny z oblečenia? 
Žlté škvrny na oblečení nemožno odstrániť alebo zosvetliť častým či opakovaným praním oblečenia. V niektorých prípadoch môžete praním škvrny ešte viac "zaprať".
Ak sa na vašom oblečení objavili škvrny, vypláchajte ho v čistej studenej vode, kým ho vyperiete v pracom prostriedku. Alebo môžete vyskúšať špeciálne čistiace prostriedky určené na odstránenie týchto škvŕn. Nemožno však zaručiť, že tento postup bude účinný pre všetky typy škvŕn a oblečenia.


9. Môže používanie antiperspirantov spôsobovať biele stopy na oblečení? 

Niektoré antiperspiranty obsahujúce hliníkové soli, napríklad chlórohydrát hliníka (ACH), môžu za určitých podmienok pri nesprávnej aplikácii zanechať biele stopy na oblečení. Ak používate antiperspiranty v spreji, je dôležité výrobok pred aplikáciou dôkladne pretrepať, aby sa antiperspiračné látky v nádobe a následne i na pokožke rovnomerne rozptýlili. Vzniku bielych stôp zabránite aj tak, že necháte akýkoľvek antiperspiračný výrobok (sprej, tuhý alebo guľôčkový antiperspirant) na pokožke celkom zaschnúť, kým sa oblečiete. Biele stopy na oblečení sa dajú obvykle pomerne dobre odstrániť. Ak ale chcete maximálne obmedziť ich vznik, používajte rad antiperspirantov NIVEA Invisible for Black & White, ktorý je v ponuke pre ženy i mužov.

10. Je môj výrobok bez obsahu alkoholu?  
Z chemického hľadiska označuje termín "alkohol" v skutočnosti širokú škálu zlúčenín. Všetky majú spoločné to, že obsahujú špecifickú skupinu atómov v molekule. V kozmetike sa označenie "alkohol" obmedzuje na etanol (chemický názov: etylalkohol), čo je pitná forma alkoholu. Akýkoľvek výrobok s označením "bez alkoholu" je teda bez obsahu etylalkoholu, hoci sa slovo alkohol môže objaviť v zozname jeho zložiek (INCI), napr. stearyl alkohol.

11. Za ako dlho po holení podpazušia môžem použiť antiperspirant s obsahom alumíniových solí? 
Keď sa holíme, dochádza k odstráneniu malej časti vonkajšej vrstvy pokožky, nie však nutne k poškodeniu pokožky a jej bariér. Môže ale dôjsť k drobným poraneniam. V takom prípade by sme všeobecne nemali používať žiadne antiperspiranty ani dezodoranty, ak je pokožka podráždená alebo poranená. Ak je pokožka podpazušia podráždená alebo poranená z iných dôvodov, tiež neodporúčame používať antiperspiranty ani dezodoranty.  

12. Môže používanie antiperspirantov a dezodorantov spôsobovať farebné škvrny na oblečení?
Zelené, hnedé, červené, modré alebo iné farebné škvrny na oblečení vznikajú podobne ako žlté škvrny. Konkrétna farba škvŕn môže byť ovplyvnená stopovými časticami kovov vo vode z kohútika (napr. medi, mangánu, železa). V niektorých prípadoch môže byť zdanlivé zafarbenie škvŕn ovplyvnené aj fluorescenčnými bieliacimi látkami obsiahnutými v pracích prostriedkoch.   

Farebné škvrny na svetlom oblečení sa môžu tiež objaviť, ak spodná alebo vrchná vrstva farebného oblečenia púšťa farbu. K tomu často dochádza, ak nie je farbený materiál odolný voči potu.


Máte ešte ďalšie otázky?

Použite, prosím, náš kontaktný formulár.
Dezodoranty & antiperspiranty: často kladené otázky