Ako zabrániť nadmernému poteniu?

DOSTAŇTE ĽAHKO NEPRÍJEMNÉ POTENIE POD KONTROLU.

Potenie je pre telo doslova nevyhnutné. Čo ale s nadmerným potením, ktoré nás obťažuje v pracovnom i súkromnom živote? Tu je pár tipov, ako obmedziť potenie i nepríjemný zápach.

Kedy a prečo sa vlastne potíme?

Potenie je úplne prirodzená odpoveď tela na vysokú teplotu, námahu, silné emócie a tiež určité druhy choroby.

Tá najprirodzenejšia "klimatizácia" pre naše telo

Pot je pre telo naozaj nevyhnutný. Bráni totiž jeho prehriatiu a je teda jednou z najprirodzenejších ciest k ochladeniu celého organizmu.

Aké telesné pochody za potením sú?

Potenie vo vypätých situáciách, akou je napríklad pracovný pohovor, je úplne normálne. Rovnako tak je bežné potenie počas hormonálnych výkyvov, ktorými telo občas prechádza. Typicky u žien ide o menštruáciu či menopauzu.

Vzhľadom na to, že potenie slúži okrem iného ako prírodný termostat, niet divu, že sa zapotíme pri práci, počas športovného výkonu, ale tiež na dovolenke v letnej horúčave.

Ale ako presne potenie vzniká? V momente, keď telo zaznamená zmenu teploty alebo našej nálady, aktivuje potné žľazy slúžiace na reguláciu telesnej teploty. Tieto žľazy uvoľňujú vodu a soľ, ktoré telo prirodzene ochladzujú. 

Voda ani soľ ale nie sú zodpovedné za zápach, ktorý potenie často sprevádza. Vinník je neviditeľný. Na koži sa nám totiž prirodzene vyskytujú baktérie živiace sa práve potom. Ako baktérie čiastočky potu rozkladajú, vzniká typický zápach.


Skoncujte s nadmerným potením

Spôsob, akým sa staráme o naše telo, hrá dôležitú úlohu v tom, ako veľmi sa potíme. A čo teda môže pomôcť? Napríklad holenie alebo výber toho správneho antiperspirantu.

Sila horčíka

Jednou z možných príčin potenia je nedostatok horčíka. A naopak, nadmerné potenie spätne ovplyvňuje rovnováhu tohto prvku v tele. Preto je vhodné telu ponúknuť potraviny, ktoré horčík obsahujú. Skúste napríklad avokádo, banány a semienka.

Hydratácia ako základ

Kľúčový je dostatok tekutín bez pridaného cukru, akými sú hoci voda a bylinkové čaje. Na rozdiel od presladených limonád pomáhajú práve tieto tekutiny predchádzať prehratiu organizmu.

Pomoc zvonku? Priedušné oblečenie

Svojmu telu pomôžete, ak vymeníte umelé materiály za oblečenie z prírodných a priedušných látok. Prednosť by mali jednoznačne dostať voľné šaty. 

 

Čistota a starostlivosť

Čaká vás dôležitá schôdzka a potrebujete s nadmerným potením zatočiť ihneď? Objavte účinný Guľôčkový antiperspirant Pure Invisible. Má hneď 2 výhody – účinkuje až po 48 hodín a zároveň nezanecháva stopy na oblečení. Najlepšie je aplikovať ho na suchú pokožku ihneď po sprche.

Počíta sa i to, čo jeme

Vedeli ste, že potraviny majú vplyv nielen na to, ako veľmi sa potíme, ale aj na intenzitu pachu potu? Napríklad cesnak, kari, čaj a káva obsahujú určité látky, ktoré zahrievajú naše telo. To sa potom ochladzuje práve potením.

Hladké podpazušie

Okrem antiperspirantov pomôže aj pravidelné holenie podpazušia. Baktérie, ktoré rozkladajú pot a spôsobujú zápach, totiž chĺpky priamo milujú.

Ako poteniu zabrániť? Pomôže účinná starostlivosť

Sprcha síce nedokáže poteniu zabrániť, účinne ale zmyje pot, zanechá pokožku sviežu a vy sa budete cítiť lepšie. 

Pravidelné umývanie pomocou čistiaceho sprchového gélu ako je napríklad Ošetrujúci sprchový gél Care & Roses, pomôže vyčistiť potné žľazy a predísť tak upchaniu pórov.

Ak trpíte nadmerným potením i vy, rozhodne sa vyhnite výrobkom s obsahom olejov. Produkty na báze oleja totiž patria do ruky výhradne ľuďom so suchou a citlivou pokožkou. Pre vás sú vhodné produkty, ktoré iba zľahka hydratujú, a pritom zanechajú pokožku sviežu a hebkú, hoci Ľahké telové mlieko Aloe & Hydration.

NADMERNÉ POTENIE

PREČO SA POTÍME A AKO PREDCHÁDZAŤ NADMERNÉMU POTENIU?

NIVEA_BAU_thumbnail_leto-a-poceni_590x456px