NIVEA_BAU_header_leto-a-poceni_3080x806px

Nadmerné potenie

Prečo sa potíme a ako predchádzať nadmernému poteniu? Pochybujete o tom, že možno nájsť účinný antiperspirant, že zabráni poteniu na 48 hodín? Navyše v lete? Vyskúšajte rad antiperspirantov NIVEA Stress Protect. Zistite, prečo sa potíme a ako nám revolučný rad pomôže, aby sme sa i v najväčšej letnej horúčave stále cítili príjemne a sebaisto.

PREČO SA POTÍME?

Naše telo pokrývajú 2 – 3 milióny potných žliaz, ktoré o sebe dávajú náležite vedieť pri teplom počasí, pri športe alebo pri stresových situáciách. I keď je potenie dôležité pre reguláciu telesnej teploty, pot a predovšetkým jeho nepríjemný zápach obmedzujú naše pohodlie a sebaistotu pri jednaní s inými ľuďmi.

 

„Pot je sám osebe vlastne bez zápachu až do chvíle, keď kožné baktérie začnú spracovávať určité komponenty potu, ako sú tuky a bielkoviny. Tieto metabolity potom šíria nepríjemný zápach. To platí najmä pre pot v podpazuší, ktorý má mimoriadne bohaté zloženie,“ hovorí Dr. Heiner Max, expert z Oddelenia výskumu a vývoja spoločnosti Beiersdorf.


Fakty o potení

02_image-2015-nadmerne-poceni

  • Na 1 cm² kože sa nachádza viac ako 100 potných žliaz.
  • Každý deň vylúčime 0,5 až 1 liter potu.
  • Najvyššia hustota potných žliaz je na chodidlách, najnižšia na dolných končatinách.
  • Na tele máme 2 druhy potných žliaz - ekrinné potné žľazy, ktoré sa vyskytujú po celom tele, a apokrinné potné žľazy, ktoré existujú na jednotlivých miestach, ako sú podpazušie alebo bradavky. Práve výkon apokrinných žliaz je najviac ovplyvnený stresovými situáciami.
  • Muži majú prekvapivo menej potných žliaz než ženy, ale majú ich väčšie, takže vytvárajú až o 100 % viac potu.


Dezodoranty vs. antiperspiranty

Ale ako si s potením poradiť? Tu prichádza na rad rozhodnutie, či pre boj s potením a nepríjemným zápachom zvoliť dezodorant, alebo antiperspirant.

Dezodorant nám pomôže predovšetkým s oným nepríjemných zápachom, ale samotnému nadmernému poteniu nezabráni. Naopak antiperspirant priamo zabraňuje poteniu, takže sa zbavíte vlhkých pocitov i následného zápachu pomocou jedného jediného prípravku.

 

Viac o tom, ktorý prípravok proti poteniu zvoliť, sa dočítate v podrobnejšom článku o rozdiele medzi dezodorantmi a antiperspirantmi. Ak vás zaujíma problematika hliníkových solí v antiperspirantoch, i pre vás sme pripravili špeciálny článok, ktorý rozptýli vaše prípadné obavy.

06_image-2015-nadmerne-poceni


Antiperspirant pre letný deň i stresové situácie

04_image-2015-nadmerne-poceni

Pre maximálnu ochranu aplikujte antiperspirant na suchú a umytú pokožku.

NIVEA práve pre tých z nás, ktorí trpia nadmerných potením a zároveň riešia stresové situácie, ktoré ich potenie ešte zhoršujú, vyvinula ultra výkonný a spoľahlivý antiperspirant Deep. Nájdete ho vo forme guľôčkového antiperspirantu (roll-onu) alebo v spreji – je len na vás, ktorý druh aplikácie vám najviac vyhovuje.

Antiperspiranty radu Stress Protect sú určené ženám i mužom a podľa medzinárodne uznávanej testovacej metódy - Trierovho testu sociálnej záťaže (TSST) - potvrdzujú, že nový rad antiperspirantov NIVEA znižuje stresové potenie až o 85 %* a účinne zabraňuje vzniku telesného zápachu. Docieli to pomocou zinkového komplexu a avokádového oleja, ktorý je tiež súčasťou receptúry, navyše šetrne ošetruje pokožku podpazušia. Antiperspiranty Stress Protect tiež neobsahujú etylalkohol alebo farbivá.


*Zdroj: TSST Test, daacro institute, 2012, Nemecko

AKO ZABRÁNIŤ NADMERNÉMU POTENIU?

DOSTAŇTE ĽAHKO NEPRÍJEMNÉ POTENIE POD KONTROLU.

Spoľahlivá ochrana a starostlivosť