Pracujúca mamička: každé rozhodnutie má svoje pre a proti


ZVÁŽTE VŠETKY OKOLNOSTI A ROZHODNITE SA PODĽA SEBA.

Rozhodovanie, či zostať doma alebo sa vrátiť po narodení bábätka do práce, je skutočne veľmi komplikované. Či už to vaše srdce ťahá jedným alebo druhým smerom, vyberte si variant, ktorý bude čo najšetrnejší k všetkým zúčastneným.

Zostať doma alebo sa vrátiť po narodení bábätka do práce?

Nejde len o profesionálnu voľbu alebo o finančnú otázku, ale aj o čas spoločne strávený s vašimi deťmi, ktorý vám po návrate do práce unikne a nikto vám ho už nevráti. Či už to vaše srdce ťahá jedným alebo druhým smerom, vyberte si variant, ktorý bude čo najšetrnejší k všetkým zúčastneným.
pri počítači

Starostlivosť o deti, starosť o domácnosť a k tomu ešte práca. Občas si tiež musíte odpočinúť. Objavte spôsob, ako si na materskej či rodičovskej „dovolenke“ ušetriť čas na skutočný oddych

 

Nenúťte sa ísť na materskú a rodičovskú dovolenku za každú cenu

Dlhodobá neprítomnosť v práci môže zásadným spôsobom otriasť vašou kariérou. Svoju pozíciu ste si vydobyli tvrdou prácou a po návrate z materskej iste nechcete zostúpiť o stupienok nižšie a vymeniť si pozície so svojimi bývalými podriadenými. Ak zostanete s deťmi doma, pretože je to „správne", ale zároveň sa pri tom budete trápiť, vaše deti to spoznajú. A budú trpieť s vami. Niekedy môže byť ideálnym variantom skrátený úväzok alebo čiastočná práca z domu. Svet ide v tomto smere vpred a mnoho zamestnávateľov je už dnes k potrebám matky veľmi tolerantný.


Spočítajte si náklady spojené so zamestnaním

Ak vám starosti robí predovšetkým finančná rovina, mali by ste pred návratom do práce zvážiť všetky náklady, ktoré možno obmedziť alebo ušetriť, ak zostanete doma. Vaše zamestnanie síce prinesie do rodiny ďalší zárobok, ale vytvorí aj niektoré neodmysliteľné výdavky. Len pomyslite na cenu dopravy do zamestnania, stravovanie mimo domova a tiež výdavky, ktoré padnú na váš vzhľad. Ak pracujete vo formálnom prostredí, útratám za elegantné odevy sa skrátka nevyhnete.


Viete, komu by ste zverili stráženie?

s babičkou

Čo je správne, viete iba vy sama. Či už vaša priateľka alebo rodina hovoria čokoľvek, majte na pamäti, že vaša situácia je jedinečná, a preto sa musíte rozhodnúť podľa seba.

pri počítači s mamičkou

Možno vás dlhodobá únava a náročné rozhodovanie privádza do šialenstva. Prečítajte si, ako zatočiť so stresom a zostať pokojným a trpezlivým rodičom.

Najdôležitejšou otázkou je však stráženie vašich detí. Ak starostlivosť o deti nemôžete prenechať partnerovi, starým rodičom alebo príbuzným a dieťa ešte nemôže chodiť do škôlky, budete si musieť najať pani na stráženie. Ceny celodennej starostlivosti sa môžu rôzniť podľa miesta vášho bydliska, tak ako tak ale nebude čiastka za stráženie zanedbateľná. Svoje deti navyše určite nechcete zveriť do rúk len tak niekomu. Niekedy nebýva najväčším problémom finančná záťaž, ale výber vhodného kandidáta.


Nenechajte sa znepokojovať svojím okolím

Keď sa budete rozhodovať, zamerajte sa na svoje vlastné priority. Možno sa vám pracovnej pozície nechce vzdať, ale zároveň viete, že čas strávený s vašimi zlatíčkami je tým najcennejším, čo na svete máte. Možno si naopak uvedomujete, že pre celú rodinu bude najvýhodnejšie, keď s deťmi zostane doma otecko.

výrobky