Nechutenstvo
v tehotenstve


ZISTITE, PREČO VAŠE CHUŤOVÉ BUNKY ŠTRAJKUJÚ.

Rada jete, ale naraz vám jedlo jednoducho nechutí? Vyskúšajte naše tipy.

RADA JETE, ALE ZRAZU VÁM JEDLO NECHUTÍ? VYSKÚŠAJTE NAŠE TIPY

Zmenili sa vaše obavy z bezuzdného obžerstva na trápenie kvôli nechutenstvu? Predstava, že tehotné ženy zjedia, na čo naďabia, sa častejšie objavuje vo filmoch než v realite. Aspoň v prvom trimestri. 

Nechuť do jedla a dokonca chudnutie sú v prvých mesiacoch tehotenstva úplne bežné. Dôvodom je príval hormónov, s ktorými sa ženské telo musí vyrovnať.

Ak sa vám i pri čírom pohľade na jedlo dvíha žalúdok, vyskúšajte nasledujúce tipy:

 
jedlá soda

NEUTRALIZUJTE JEDLOU SÓDOU

Vyplachujte si ústa roztokom jedlej sódy (pridajte ¼ čajovej lyžičky jedlej sódy do 1 pohára vody), ktorá neutralizuje hladinu pH v ústach, a tak zlepšuje chuť. 
malé porce

NENÚŤTE SA DO VEĽKÝCH PORCIÍ

Mohli by ste si tak jedlo ešte viac sprotiviť. Radšej jedzte po malých dávkach, ale pravidelne. Ak sa vám začne robiť nevoľno, prestaňte a vráťte sa k jedlu neskôr.

Trápia vás okrem nechutenstva aj časté nevoľnosti?Máme pre vás tipy, čo robiť, keď udrie ranná nevoľnosť.

 
polievky

OSVEDČENÉ SÚ KOMPÓTY A POLIEVKY

Tehotné ženy si často pochvaľujú ovocné kompóty, ktoré ich žalúdok nedráždia toľko, ako iné sladké jedlá. Vyskúšajte napríklad zavárané broskyne, dostanete tak do seba aspoň nejaký cukor. Podobne „hladivé“ účinky na žalúdok majú polievky. Silný vývar navyše vášmu telu dodá mnoho živín. 
rožok

RADŠEJ SUCHÝ ROŽOK, NEŽ BYŤ HLADNÁ

Zažilo to už mnoho nadchádzajúcich mamičiek pred vami: nechutenstvo je také silné, že nedokážete zjesť nič iné než suché rožky. Nestresujte sa kvôli tomu, dôležité je, že zjete aspoň niečo.
kyslé

SKÚSTE KYSLÉ

Kyslá chuť stimuluje chuťové poháriky a tvorbu slín. Ochucujte šaláty a nakladajte mäso do octu, pite citrónové šťavy alebo si do vody pridávajte plátky citrónu. 
vitamíny

ZMEŇTE VITAMÍNY

Poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom a zmeňte svoje tehotenské vitamíny za žuvacie či cmúľacie, ktoré budú vaše chuťové bunky lepšie tolerovať.

Ktoré vitamíny by ste mali brať v prvom trimestri? Zistite, prečo je kyselina listová v tehotenstve taká dôležitá.

 
nechutenstvo

Jedzte, čo vám chutí

Nemajte výčitky svedomia, keď sa vám zo zdravého jedla dvíha žalúdok. Zmeny chutí väčšinou vymiznú v druhom trimestri.

Ak sa však obávate, že nechutenstvo či averzia k niektorým chutiam vedú k nedostatočnej výžive, poraďte sa so svojím lekárom.


výrobky