Červené žilky na tvári

Červené žilky na tvári

Prečo vznikajú a ako sa ich zbaviť? Popraskané červené žilky sú len drobnou chybou na kráse, rovnako sa ale kvôli nim mnohí z nás trápia. Zistite, ako ich vzniku aktívne predchádzať.

Čo popraskané žilky na tvári spôsobuje?

Postihujú pleť oboch pohlaví, sú to ale najčastejšie ženy, ktoré sa kvôli nim trápia pred zrkadlom. Červené žilky sa bežne objavujú v okolí očí, nosa a na lícach. Čo ich spôsobuje a ako sa dá ich vzniku zabrániť? Praskanie žiliek z veľkej časti ovplyvňuje genetika, na vine sú ale i každodenné návyky.
Usmievavá žena s perfektnou pleťou bez červených žiliek

Červené žilky sa na tvári najčastejšie objavujú od 30. roku života, keď naša pleť začína starnúť. Pružnosť cievnych stien sa znižuje, jemné kapilárne cievy sa rozširujú a začínajú praskať. Na tvári sa objavujú najskôr jednotlivé žilky, ktoré sa môžu rozrásť na celé klbká alebo trvalé začervenanie pokožky.

V dôsledku ubúdania elastických vlákien žilnej steny vznikajú popraskané žilky, ktoré síce zdraviu nijako neškodia, nepôsobia ale príliš esteticky. Na vine je často rodinná dispozícia, stav našej pokožky však z veľkej miery ovplyvňujeme svojím životným štýlom a starostlivosťou, ktorú pleti venujeme.

Vznik červených žiliek ovplyvňujú rôzne vnútorné i vonkajšie faktory. Na vine môžu byť i niektoré lieky a tiež hormonálne zmeny. Napríklad v tehotenstve dochádza vplyvom hormónov k oslabeniu cievnych stien a jemné krvné žilky potom ľahšie praskajú.

Značný vplyv na celkový stav žíl má fajčenie. A jeho škodlivému vplyvu sa, bohužiaľ, nevyhne ani vaša pleť. Ak fajčíte, dochádza vo vašom tele k vzniku voľných radikálov. Tie majú za následok narušovanie bunkových membrán a stratu pružnosti ciev. Červené žilky na tvári môžu iste spôsobiť i menšie zlozvyky, ako je fajčenie.


Aké vplyvy sa podieľajú na vzniku červených žiliek?

Pozor na striedanie teplôt a prekrvenie pokožky

Máte radi pravidelnú dennú kávu, štipľavé jedlá alebo víkendovú zábavu povzbudenú kvapkou alkoholu? I také zvyky sa na stavu vašej pleti podpisujú. Citlivá pleť totiž zle znáša prílišné prekrvenie, ktoré vzniká pri požívaní ostrých pokrmov alebo alkoholu.

Silné prekrvenie pokožky, v dôsledku ktorého môžu červené žilky vzniknúť, spôsobujú tiež prudké výkyvy teplôt. Dopriavate si časté saunovanie, horúce kúpele alebo naparovacie zábaly? Ak máte citlivú pleť so sklonom k praskaniu žiliek, mali by ste k týmto procedúram pristupovať opatrne.

Z času na čas si ale môžete dopriať kúpeľňové rituály. A my vám poradíme, ako si ich naozaj užiť!

 
Horúca kúpeľ
K vzniku červených žiliek prispievajú i časté teplé kúpele alebo saunovanie. Kto by ale odolal?
káva
Dievča nanášajúce opaľovací prípravok na opálenú pleť

Negatívne pôsobí nadmerné slnenie i mráz

Veľký vplyv na celkový stav pleti vrátane červených žiliek má aj nadmerné slnenie. Časté opaľovanie alebo dlhodobý pobyt na slnku bez kvalitného ochranného krému spôsobuje predčasné starnutie pokožky a rozšírenie kapilár. 

Chcete mať líčka ako jabĺčka? Prečítajte si viac o tom, ako mať hebké a hydratované líca

Ani prílišný chlad však pleti nesvedčí. Červené žilky sa najčastejšie objavujú u suchej a namáhanej pleti a zimné mesiace predstavujú práve pre kožu tváre tú najväčšiu záťaž. Pokožka tváre nie je chránená tak ako zvyšok tela a vplyvom mrazu dochádza k jej vysychaniu. Ak chcete svoju pleť zachovať pružnú a odolnú i v zime, mali by ste ju správne chrániť.


Ako sa dá červeným žilkám predchádzať?

Keď sa červené žilky na tvári raz objavia, nie je ich liečba jednoduchá a často sa nezaobíde bez lekárskeho zákroku. O to dôležitejšie je pleť ošetrovať a vzniku popraskaných žiliek predchádzať. Dodržujte zdravý životný štýl a ošetrujte svoju pokožku, aby zostala vyživená a pružná.
dve ženy v saune

Vyhnite sa prílišnej teplotnej záťaži a prudkým zmenám teplôt

A ak si raz za čas nedokážete horúci parný kúpeľ alebo saunu odpustiť, aspoň po ňom svoju pleť ošetrite hydratačným krémom. NIVEA Výživný denný krém namáhanú pokožku upokojí a zmierni nadmerné prekrvenie.
 
hrnček s kávou

Nepreháňajte to s ostrými jedlami, kávou ani alkoholom

Patríte medzi milovníkov ázijskej kuchyne? Ak má vaša pleť sklony k začervenaniu, radšej štipľavou omáčkou šetrite. A až budete nabudúce oslavovať s priateľmi, zvoľte miesto tvrdého alkoholu skôr vínny strek.
žena na pláži v klobúku

Používajte kvalitný opaľovací krém s ochranným faktorom

Kto by sa netešil na horúce letné dni a pohodu pri opaľovaní? Slnečné lúče našu pleť ale veľmi zaťažujú a je potrebné sa pred nimi chrániť. Vyskúšajte NIVEA Hydratačné mlieko na opaľovanie s ochranným faktorom 30.
žena v zime

Chráňte svoju pleť v zime pred vysušením

Ostrý mráz a prechody zo zimy do vykúrených priestorov majú za následok vysychanie pokožky. Aby ste svoju pleť udržali chránenú i pri dlhšom pobyte vonku v zime, potrebujete hutný krém, na ktorý si nepríde ani najväčší mráz.
 
cvičenie

Pravidelne sa hýbte

Šport a celkovo pohyb je ideálnou prevenciou pred vznikom červených žiliek. Pohyb má pozitívny vplyv na stav našich ciev a celkového zdravia. Ak budú vaše cievy v dobrom stave, nemusíte sa báť ich popraskania na tvári. Máme pre vás i 10 účinných cvikov pre pevnú postavu.
 
žena ošetrujúca svoju pleť

Ošetrujte svoju pleť

Aby sa vaša pleť nevysušovala a zostala pružná, potrebuje pravidelnú starostlivosť a výživu. NIVEA Výživný nočný krém vašu pokožku ošetruje počas noci, keď sa bunky pleti obnovujú. Vďaka jemnému zloženiu bude ráno vaša pokožka hydratovaná a vyživená.
 

Dajú sa popraskané žilky odstrániť?

ošetrenie pleti okolo očí laserom
Keď už vás červené žilky trápia, je riešením laserový zákrok, alebo dlhodobá starostlivosť.

A ako postupovať vo chvíli, keď už sa červené žilky na tvári objavia? I potom je potrebné pleť správne ošetrovať a snažiť sa jej navrátiť jej pružnosť. Ak budete udržovať vašu pokožku hydratovanú, zabránite rozšírenie ďalších žiliek a trvalému začervenaniu pleti. 

Ani najlepšie krémy nedokážu popraskané žilky na tvári odstrániť počas noci. Ak svojej pleti ale doprajete každodennú výživu a dáte jej čas, aby sa zregenerovala, môžu červené žilky postupne zaniknúť.


Pomôže laserový zákrok

Trápi vás, že sú žilky na vašej tvári viditeľné i cez mejkap? Ideálne na zamaskovanie červených žiliek sú zelené korektory, ktoré nanesiete na pokožku a až potom ich prekryjete mejkapom. 

Účinným spôsobom, ako sa zbaviť popraskaných žiliek na tvári, je laserový zákrok. Moderné lasery odstránia žilky bez toho, aby poškodili pokožku, pracujú rýchlo a takmer bezbolestne. I tento zákrok je ale nutné opakovať a nedá vám žiadnu záruku, že sa červené žilky na vašej tvári neobjavia znovu. Miesto lekárskych zásahov je preto vždy lepšie problémom predchádzať a starať sa o svoju pleť i celkové zdravie.