Metódy holenia

Metódy holenia: Kedy je lepšia žiletka a kedy vosk?

Chĺpky na tele si už pred niekoľkými tisíckami rokov odstraňovali Egypťanky a Rimanky.
Do Európy sa však tento „trend“ dostal až na začiatku dvadsiateho storočia, keď sa na trhu objavila prvá žiletka. Na Slovensku sa holí zhruba 70 % žien. Metódy sú rôzne: žiletky, epilátory, krémy i IPL svetlá.
Aký spôsob holenia je vhodný pre akú časť tela? A ako by mala vyzerať starostlivosť o čerstvo oholenú pokožku?

Osvedčená klasika: Žiletka

Žiletky sú na trhu už pekných pár rokov, a aj keď sa medzitým na trhu objavil rad alternatív, táto klasika je stále najčastejším spôsobom odstraňovania chĺpkov. Pri žiletkách platí, že čím viac britiev majú, tým je holenie efektívnejšie. Dôležitejšie než počet britiev, je ale ich ostrosť a hlavne spôsob holenia. Na suché holenie radšej ihneď zabudnite, ak netúžite po podráždenej pokožke a nepríjemnom svrbení. Skôr ako sa do holenia pustíte, prečítajte si základné pravidlá, ktorá vám zaručia jemnú a hladkú pokožku:

  • Použite gél na holenie: NIVEA Gél na holenie vytvára na pokožke ochranný film, vďaka vitamínu E ju chráni a zanecháva ju po oholení zamatovo hebkú.
  • Hoľte sa v smere chĺpkov: Holenie proti smeru rastu spôsobuje zarastanie chĺpkov. 
  • Ak žiletka, tak nová: Tupá žiletka pokožku tak dobre neoholí,
    a navyše ju podráždi.
  • Dvakrát týždenne maximálne: Pokožka potrebuje čas na regeneráciu. Ak ju budete holiť príliš často, bude neustále začervenaná a podráždená.
  • Po holení pokožku nakrémujte: NIVEA Krémové telové mlieko Smooth Sensation obsahuje bambucké maslo a po oholení pokožke dodá potrebnú hydratáciu a výživu.
žiletka
Pol roka bez chĺpkov

Pol roka bez chĺpkov: IPL epilátor

Kto ešte nevyskúšal intenzívne pulzné svetlo, ako by nebol. Tento spôsob odstraňovania chĺpkov sa stal v posledných rokoch trendom. Niet sa čomu čudovať, je to bezbolestný spôsob, ako si udržiavať hladkú pokožku. Navyše pri pravidelnom používaní stačí po roku odstraňovať chĺpky len raz za pár mesiacov. A ako táto inovatívna metóda holenia funguje? 


Intenzívne pulzné svetlo zahrieva korienok chĺpka pod pokožkou, tým ho narušuje a znižuje jeho schopnosť regenerácie. Chĺpok po 1 – 2 týždňoch vypadne a na jeho mieste sa nejaký ten čas nový neobjaví. Prvý a druhý mesiac používate IPL epilátor raz týždenne, tretí mesiac po 15 dňoch, potom raz za mesiac a po roku stačí už len dvakrát za rok. 

 

IPL epilátor môžete používať na pokožku, pleť i holenie intímnych partií, je však potrebné mať správne nástavce. Počiatočná investícia do epilátora je síce trochu vyššia, ale vydrží vám na rozdiel od žiletiek dlhé roky a za hebkú pokožku bez chĺpkov to stojí! 

 

Depilačné krémy a vosky

Po depilácii voskom vám síce zostane pokožka bez chĺpkov až 6 týždňov, ale okrem toho, že budete zrejme zatlačovať slzy, bude pokožka podráždená. Depilácia pomocou vosku totiž nepatrí medzi najšetrnejšie metódy holenia. Vyhnúť by sa jej tak mali ženy s citlivou pokožkou. Tiež je potrebné mať na pamäti, že spolu s chĺpkami odstraňujete z pokožky aj takzvanú vrstvu epidermis. Pokožka je potom viac náchylná na poškodenie vplyvom UV žiarenia a môžu sa na nej objavovať pigmentové škvrny

 

Depilačný krém znie síce ako ideálny variant, ako sa rýchlo a bezbolestne zbaviť chĺpkov, ale aj on má svoju tienistú stránku. Obsahuje totiž veľa chémie a dráždi pokožku, ktorá môže byť po použití krému začervenaná, a dokonca sa môže objaviť alergická reakcia. Zvlášť vtedy, keď máte citlivú pokožku. Ak sa pre depilačný krém predsa len rozhodnete, otestujte ho najskôr na predlaktí a počkajte, ako bude vaša pokožka reagovať.

 
depilačné krémy a vosky

intimne holenie

Ako na holenie intímnych partií

Pokožka v oblasti intímnych partií je obzvlášť citlivá a tenká. Stačí zlý postup pri holení a začervenaná pokožka s pupienkami je na svete. Skôr ako sa pustíte do samotného holenia, je dôležité osprchovať sa teplou vodou, aby sa otvorili póry na pokožke a holenie šlo hladko. Či už sa rozhodnete odstrániť chĺpky žiletkou, cukrovou pastou alebo voskom, myslite na správne prevedenie a následnú starostlivosť „po“, ktorej sme sa venovali už na začiatku článku. 

Chcete svoju drahú polovičku prekvapiť? Vyskúšajte netradičný spôsob holenia a vytvorte si „tam dole“ srdiečko. Prečítajte si ako na to a objavte ďalšie trendy v holení intímnych partií.  

 

Ako ošetrovať oholenú pokožku?

Svrbenie, pálenie, začervenanie, štípanie. Au! Holenie sa môže premeniť na poriadne peklo, keď pokožku správne neošetrujete. Základom je poriadna dávka hydratácie ihneď po holení. 

NIVEA Ľahké telové mlieko Aloe & Hydration obsahuje
ingrediencie prírodného pôvodu
, medzi ktorými nájdete
i 100 % prírodné aloe vera, ktoré má antibakteriálne účinky. Po holení tak zanechá vašu pokožku hebkú, hydratovanú a ochráni ju pred začervenaním. Nezabudnite telové mlieko používať pravidelne, aby si pokožka svoju hydratáciu a vláčnosť zachovala. 

 

Ak sa vám po oholení objavili na pokožke pupienky, siahnite po dezinfekcii. Zabránite tak prípadnému zapáleniu a pupienky vás nebudú svrbieť.

 

Náš tip: K hladkej pokožke vám pomôže nielen holenie, ale tiež pravidelné odstraňovanie odumretých buniek. Telový peeling účinne odstráni starú pokožku a tú novú zanechá jemnú a hebkú.
Navyše si tak môžete dopriať chvíľku rozmaznávania pre seba a vytvoriť si vlastné ošetrujúce rutiny.

produkty