Veríte na povery? Alebo mýty a fakty o kráse

Poďte s nami uviesť povery na pravú mieru! Poznáte to. Mamička a babička majú vždy pravdu. Ale platí to aj pre rady týkajúce sa starostlivosti o telo, pleť a vlasy? Poďte sa s nami pozrieť na 20 mýtov, na ktoré nazrieme optikou modernej vedy!

O skutočne chybných a nezmyselných poverách

Čo je to mýtus?

Slovo mýtus pochádza z gréčtiny. Do slovenčiny by sme ho mohli preložiť ako mylnú predstavu, ku ktorej sa ľudia upínajú bez overenia jej pravdivosti. Prečo sú mýty prítomné v našom vedomí i dnes, keď máme k dispozícii modernú vedu? Odpoveď je jednoduchá.Naučili sme sa vnímať ich ako pravdivé už v detstve bez toho, aby sme ich spochybnili. A tak v každodennej starostlivosti o telo, pleť a vlasy opakujeme stále dookola zabehnuté postupy. Jednoducho pretože veríme, že sú správne. Poďme tieto postupy podrobiť testu a dostať tie zlé navždy z vašej hlavy!
 
Čo je to mýtus

Mýty týkajúce sa starostlivosti o vašu pleť

Niektoré povery vznikli čírou náhodou a veríme im po celé generácie. Pozbierali sme pre vás niekoľko takých, ktoré sa týkajú starostlivosti o pleť tváre. Zistíme, či je za nimi predsa len kúsok pravdy. Tak napríklad: kto z vás verí, že zubná pasta zaberie v boji proti akné?
Hydratácia
Starostlivosť o pleť tváre: Môžu byť tieto tvrdenia naozaj zlé?

Mýtus: Vaša pleť sa môže stať závislou od hydratácie

Rozhodne nie! Funkcie vášho tela nemôže ovplyvniť žiadny krém ani telové mlieko. Táto starostlivosť iba vyrovnáva nedostatok vlhkosti a živín, ktoré sa vo vrstvách pokožky prirodzene vyskytujú.
Osušovanie tváre
Starostlivosť o pleť tváre: Môžu byť tieto tvrdenia naozaj zlé?

Mýtus: Na masáž vašej tváre môžete použiť uterák

Ani náhodou! Pleť na tvári je veľmi jemná a pri jej vysúšaní musíte byť veľmi opatrní. Uterák pri sušení iba jemne pritlačte. Možno to bude trvať o pár sekúnd dlhšie, ale nepoškodíte si pleť. To za to stojí, nie?
Peeling
Starostlivosť o pleť tváre: Môžu byť tieto tvrdenia naozaj zlé?

Mýtus: Peeling vysušuje pleť

Vôbec nie! Peeling jemne odstráni nečistoty a odumreté kožné bunky, stimuluje bunkovú regeneráciu a zlepšuje prekrvenie vrchných vrstiev kože. Navyše tiež znižuje tvorbu prebytočného mazu, a to bez narušenia rovnováhy pleti alebo jej vysušenia. Nemal by sa však používať každý deň.

Pasta na zuby
Starostlivosť o pleť tváre: Môžu byť tieto tvrdenia naozaj zlé?

Mýtus: Pasta na zuby pomáha odstrániť akné

Toto nie je dobrý nápad! Pravdou je, že niektoré pasty obsahujú zinok, a tak vedia zmierniť zápal alebo miesto vysušiť. Mnoho z nich ale obsahuje fluór a mentol, ktoré môžu podráždiť pleť a vlastne všetko ešte zhoršiť.

Mýty o vlasovej starostlivosti

Na hlave nám rastie okolo 6 miliónov vlasov. A práve tie sú živnou pôdou pre desiatky povier týkajúcich sa ich rastu a tiež správnej starostlivosti o ne. Čo majú tieto mýty spoločné so šampónom? Mali by ste ich zmyť raz navždy. Tak ideme na to!
Časté
Starostlivosť o vlasy: Zbavte sa zastaraných tradícií!

Mýtus: Časté zastrihávanie končekov podporuje rast vlasov

Bohužiaľ nie. Vlasy po zastrihnutí neporastú rýchlejšie a nebudú ani hustejšie, a to ani keby ste chodili ku kaderníkovi každý mesiac. Za rast vlasu je zodpovedný korienok a ten nie je stimulovaný zastrihnutím konca vlasu. Vďaka starostlivosti o končeky budú vlasy vyzerať zdravšie.


 Časté
Starostlivosť o vlasy: Zbavte sa zastaraných tradícií!

Mýtus: Keď prečešem vlasy 100-krát za deň, budú žiarivé

Ani zďaleka. Časté česanie stimuluje krvný obeh v koži na temene hlavy a zároveň podporuje produkciu kožného mazu. A práve ten si česaním roztiahnete do celých vlasov. Jediné, čo častým česaním dosiahnete, budú iba mastné vlasy.
úplnku
Starostlivosť o vlasy: Zbavte sa zastaraných tradícií!

Mýtus: Najlepšie je strihať vlasy za úplnku

Možno. Príliv a odliv dokazuje, ako silno mesiac pôsobí na hladinu morí. Niektorí ľudia si myslia, že táto sila môže ovplyvniť aj rovnováhu vody vo vnútri tela i vlasu, a tým pádom vlasy dorastajú rýchlejšie, ak ich ostriháte v období, keď mesiac dorastá.
Použite vajce a pivo
Starostlivosť o vlasy: Zbavte sa zastaraných tradícií!

Mýtus: Chcete pevné vlasy? Použite vajce a pivo

Úplná pravda. Pokojne ich použite ako domáci kondicionér pre lesklé vlasy! Zmiešajte vaječný žĺtok a olivový olej, naneste, nechajte pôsobiť a potom opláchnite. Pivo pôsobí úplne rovnako. Ak vám teda nevadí jeho špecifická aróma, smelo do toho.

Mýty týkajúce sa vášho tela

Poďme sa pozrieť na mýty týkajúce sa vášho tela doslova od hlavy až po päty. Schudnete vďaka poteniu? Fáma! Mali by ste piť vodu, i keď nemáte smäd? Nech je pravda akákoľvek, zistite ju!
Spánok
Starostlivosť o telo: Zistite holú pravdu!

Mýtus: Najkvalitnejší spánok na vás čaká pred polnocou

Zle: Dôležité sú fázy, kedy odpočívate v hlbokom spánku. Vtedy totiž regeneruje vaše telo i myseľ. Táto fáza väčšinou prebieha približne počas prvých piatich hodín po tom, čo zaspíte. A je úplne jedno, či je to pred polnocou alebo po polnoci.
Voda
Starostlivosť o telo: Zistite holú pravdu!

Mýtus: Je nemožné sa "prepiť"

Opak je pravdou! Príliš mnoho vody môže poškodiť vaše telo. A to i keď sa potíte. Hrubý odhad je taký, že za deň by mal dospelý človek vypiť 2 až 3 litre vody. Presné množstvo závisí od vašej telesnej hmotnosti a tiež od aktivít, ktorým sa počas dňa venujete.
Saunovanie
Starostlivosť o telo: Zistite holú pravdu!

Mýtus: Vďaka saunovaniu získate postavu snov

Ani nie. Saunovanie síce môže navodiť pocit duševnej i telesnej pohody, ale to neznamená, že vďaka nemu zhodíme prebytočné kilá. Vodu, ktorú počas športovania alebo saunovania vypotíte, doplníte okamžite po napití.
Podpazušie
Starostlivosť o telo: Zistite holú pravdu!

Mýtus: Pot z podpazušia vždy nepríjemne zapácha

Vôbec nie. Pot v podpazuší sám osebe je totiž bez zápachu. Nepríjemný odér vzniká až vo chvíli, keď baktérie na povrchu tela pot rozkladajú.
Prekrížené nohy
Starostlivosť o telo: Zistite holú pravdu!

Mýtus: Prekrížené nohy sú príčinou kŕčových žíl

Zabudnite na to. Hoci sa kŕčové žily obvykle objavia najprv na spodnej strane kolien, kríženie nohy cez nohu s tým nemá čo robiť. Ochorenie žíl väčšinou spôsobuje dedičnosť.
Holenie nôh
Starostlivosť o telo: Zistite holú pravdu!

Mýtus: Po holení dorastú hrubšie chĺpky

Nepravda. Keď chĺpok po holení dorastá, hrubšie iba vyzerá, pretože tenká špička je preč.
Dlhý kúpeľ
Starostlivosť o telo: Zistite holú pravdu!

Mýtus: Dlhý kúpeľ vysušuje pokožku

Tak toto je pravda. Ale vďaka našim tipom si môžete užiť dlhý kúpeľ bez rizika. Čo teda robiť? Nekúpte sa dlhšie než pol hodiny a postrážte teplotu vody. Mala by sa pohybovať okolo 38 °C. Do kúpeľa môžete pridať i hydratačné prípravky, ktoré vašu pokožku ochránia.


Každodenné mýty

Spôsobuje čokoláda akné? Poďme sa zamerať na pochúťku, ktorú máme zo všetkého najradšej. A nielen na ňu.
Čokoláda
Ďalšie mýty, ktorým veríme

Mýtus: Čokoláda spôsobuje akné

Zle! Nezdravá a nevyvážená strava môže mať negatívny dosah na vzhľad pokožky. V každom prípade za akné sú primárne zodpovedné upchané póry, ktoré vznikajú kvôli nadmernej produkcii kožného mazu. A za ten môžu hormonálne výkyvy, typ pleti a starostlivosť, ktorú tvári venujete.
Škvrny na nechtoch
Ďalšie mýty, ktorým veríme

Mýtus: Škvrny na nechtoch sú spôsobené nedostatkom vápnika

Vôbec nie. Príčinou týchto škvŕn je pravdepodobne drobná trhlinka v mieste, odkiaľ necht vyrastá.
Čítanie pri zlom svetle
Ďalšie mýty, ktorým veríme

Mýtus: Čítanie pri zlom svetle poškodzuje zrak

Nie tak úplne. Čítate často pod perinou? Pravdou je, že očné svaly zamestnávate viac než obvykle. Nedostatok svetla ale vaše oči nepoškodí, iba ich donúti viac pracovať.
Opaľovanie
Ďalšie mýty, ktorým veríme

Mýtus: Opaľovanie chráni pred spálením

Čiastočne. Ak idete na dovolenku a vaša pokožka je už opálená, máte trochu náskok. Úplne biela koža je totiž na spálenie náchylnejšia. To ale neznamená, že môžete opaľovací krém vynechať úplne. Jeho faktor vždy prispôsobte typu vašej pokožky.
Opaľovanie cez sklo auta
Ďalšie mýty, ktorým veríme

Mýtus: UV lúče na mňa v aute nemôžu

Len sčasti. Približne 35 % žiarenia sklo odrazí, zvyšok ale prenikne dovnútra a môže vašu kožu poškodiť. Používajte preto krém s dostatočným ochranným faktorom i pri jazde v aute.
product-stage-bg