Mužská verzus ženská pleť: Rozdielne už od prírody!

Mužská verzus ženská pleť: Rozdielne už od prírody!

Ošetrujúce tipy pre ňu i pre neho.
Vedeli ste, že mužská a ženská pleť nie sú rovnaké? Práve preto by muži nemali používať tie isté kozmetické a ošetrujúci produkty ako ženy. Aby mužská pleť vyzerala zdravo a dobre, je najlepšie siahnuť po starostlivosti vyrobenej mužom priamo na mieru. 

Rozdiely v pokožke: Poznáte ich?

Rovnako ako ženy i muži chcú peknú pleť, za ktorú sa nemusia hanbiť. Prekážok je ale mnoho. Aj páni tvorstva totiž mávajú problémy s citlivou pleťou, problematickou pleťou, akné a potrápiť ich dokáže i starnutie. Cesta k vyriešeniu takých ťažkostí je ale trochu iná než u nežného pohlavia. Čo teda platí práve na mužskú pleť?

Protiklady sa priťahujú!

Najpodstatnejší rozdiel medzi ženskou a mužskou pleťou? Rozhodne nie je iba jeden. Ide hneď o niekoľko faktorov, ako je napríklad intenzita produkcie mazových a potných žliaz a hodnota pH.

Prečo je mužská pleť taká jedinečná?

Testosterón – práve tento hormón primárne zodpovedá za vzhľad a zdravotný stav mužskej pleti. Najvýraznejší rozdiel oproti ženskej pleti spočíva v štruktúre. Ďalšia odlišnosť vás isto prekvapí! Vedeli ste, že muži majú v priemere o 15 až 20 % hrubšiu pleť ako ženy? Ich koža zároveň obsahuje viac kolagénových vlákien, a preto má pevnejšiu štruktúru. Pre pleť je kolagén najväčšou zásobárňou vody a je tiež zodpovedný za jej pružnosť a elasticitu. A práve rozdiel v počte kolagénových vlákien prináša mužskej pleti menej starostí s vráskami – to platí aspoň do 35. narodenín. A práve tieto odlišnosti sú odpoveďou na otázku, prečo by mali muži používať iné produkty než ich drahé polovičky.


I mužská pleť má svoje slabiny

Koža našich ochrancov síce neskôr spozná vrásky, to ale neznamená, že by nemala žiadne nevýhody. A ich príčinou je rovnako testosterón. Kvôli nemu totiž mazové žľazy produkujú viac mazu, než je tomu u žien. Mladí muži preto často bojujú s problematickou pleťou a akné častejšie než dievčatá. Presne preto nie je dobré deliť sa o krémy s partnerkou. Ten istý krém, ktorý robí partnerke dobre na pleť, totiž môže upchávať póry a mazové žľazy – a presne to pleť ešte zhorší. Ideálny krém pre mužov by mal optimálne hydratovať a byť čo najmenej mastný, presne ako NIVEA Men Creme.

Aj mužskú pleť je potrebné chrániť

Nech už sme pri mori, alebo naopak na horách, silné lúče slnka nás dokážu potrápiť. Mnoho mužov verí, že slnko ich tvár nemôže poraniť. To je ale omyl. Silné slnečné lúče spôsobujú predčasné starnutie a vznik vrások dokonca i na robustnej mužskej pleti. A to nie je všetko, okrem toho sú slnečné lúče tiež príčinou pigmentových a stareckých škvŕn. Preto je dôležité pleť pred slnkom chrániť. I pre mužov!
Pravidelné nanášanie opaľovacieho krému je teda pre mužov nevyhnutnosťou rovnako ako pre ženy. Ale pozor, pri aplikácii krému nezabúdajte ani na uši, krk a hlavu – v prípade, že vlasy už nepatria k ich silným stránkam. 

Ošetrujúce produkty pre ňu i pre neho

Väčšina produktov určených ženám neponúka mužskej pleti vhodné zloženie. Niektoré z nich ale predsa len môžu použiť obe pohlavia. Viete, aké to sú? Pozrite sa na prehľad ošetrujúcej kozmetiky, ktorú môžete používať spoločne.

Riskovať sa nevypláca. Spoľahnite sa na istotu

Pleť mužskej tváre je – na rozdiel od kože na zvyšku tela – hrubšia ako u žien. A platí tiež, že produkuje viac mazu. Antibakteriálne umývacie gély a šetrný peeling, ako je napríklad Osviežujúci umývací gél na tvár z radu NIVEA MEN Active Energy, sú ideálne pre boj s nedokonalosťami a akné. Problematickejší je iste rast fúzov. Každé holenie totiž pleť poškodzuje! Na rad by tak mali prísť holiaca pena, holiaci gél alebo voda po holení, ktoré budú úplne vyhovovať typu mužskej pleti. Starostlivosť po holení je potom vhodné zakončiť hydratačným krémom, ktorý sa ľahko vstrebe a nezanechá tvár mastnú.


Ženská pleť je oproti tomu jemnejšia, citlivejšia a má sklony k vysušovaniu. Presne preto potrebuje krém s bohatým zložením, ktorý zaistí ako hydratáciu, tak zmatnenie pleti. I ženská pleť má ale svoje problémy. Citlivé miesta, typicky okolo úst a očí, majú sklony k predčasnej tvorbe mimických vrások. Pleťový krém s bohatým zložením a ingredienciami, ako je vitamín C, kyselina hyalurónová alebo koenzým Q10, pomáhajú vráskam včas predchádzať.

Protiklady sa priťahujú!

Najpodstatnejší rozdiel medzi ženskou a mužskou pleťou? Rozhodne nie je iba jeden. Ide hneď o niekoľko faktorov, ako je napríklad intenzita produkcie mazových a potných žliaz a hodnota pH.

Jemná starostlivosť pre silných mužov