Zažeňte jesenné chmáry

Zažeňte jesenné chmáry: Vieme, aké aktivity vám zdvihnú náladu

Nič sa vám nechce, vonku je pod psa, a navyše na vás lezie nádcha? Hoďte jesenné chmáry a splíny za hlavu. Aj toto ročné obdobie si môžete poriadne užiť, keď viete ako. Poradíme vám najrôznejšie aktivity, vďaka ktorým si sychravú jeseň zamiluje úplne každý. Aj vy!

Aktívny odpočinok: Hýbte sa!

Počas (babieho) leta máme množstvo aktivít, trávime veľa času vonku, chodíme na výlety, korčuľujeme, beháme, bicyklujeme. Jednoducho nášmu telu doprajeme dostatok pohybu. S príchodom jesene máme tendenciu zahrabať sa do perín a nos vystrčiť maximálne vtedy, keď si ideme po šálku horúceho kakaa. Práve na jeseň je však pohyb viac ako potrebný. A čím viac posilniť imunitu než poriadnou dávkou cvičenia? 

Beh

Chcete tráviť viac času v prírode, ale zároveň sa hýbať? Potom je beh tým najlepším riešením. Navyše so sebou môžete vziať štvornohých členov domácnosti. Tak nasaďte slúchadlá, pustite si obľúbenú hudbu, obujte tenisky a vyrazte! Ale nezabudnite sa dobre obliecť, v zime je potrebné chrániť hlavne členky, krk a uši. 

Joga

Príjemné pretiahnutie a pokojná myseľ, to sú benefity, ktoré vám dopraje práve joga. Najlepšie je, že ju môžete praktizovať takmer kdekoľvek. Prečítajte si, ako na relaxačné cvičenie, vďaka ktorému dodáte svojmu telu i duši potrebnú energiu.  

Silové cvičenie

Dať si poriadne do tela! Možno to je to, čo práve vy potrebujete, aby ste zahnali zlú náladu. Nemusíte nutne vyraziť do posilňovne, cvičebných plánov a postupov je plný internet, stačí trošku pátrať.

Dobite telu baterky poriadnou dávkou vitamínov

Kým v lete je ovocie a zelenina takmer na dennom poriadku, na jeseň a zimu sa ich množstvo v našom jedálnom lístku značne znižuje. Práve v tomto období by sme však našu imunitu mali podporiť. A to nielen vitamínmi, medzi ktoré patrí najmä vitamín C a D, ale tiež vyváženou a kvalitnou stravou

Zamerajte sa na sezónne potraviny, ktoré vám dodajú energiu a živiny. Figy, hliva ustricová, tekvica, jablká, škorica, zázvor, kvalitné kakao. To sú len niektoré z mnohých potravín, ktoré vám na jeseň urobia dobre. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie by sme denne mali zjesť približne 270 g zeleniny a 130 g ovocia

Ak vás nejaký bacil predsa len zastihne, vyskúšajte zázvorový všeliek!

Čo naň budete potrebovať? 

koreň zázvoru
2 citróny
2 lyžice medu

 

Postup:
Koreň zázvoru olúpte a buď odšťavte, alebo nastrúhajte najemno a dajte do pohára na zaváranie. Zázvor zalejte šťavou z dvoch citrónov, pridajte dve lyžice medu a všetko dôkladne premiešajte a dajte odležať do chladničky. Sirup môžete užívať samotný (maximálne 14 ml denne) alebo ho pridávať do čaju. 

Nezabúdajte na pitný režim

Nie, naozaj sa nebavíme o tom, koľko kávičiek denne vypijete. Pitným režimom je ideálne myslená voda a nesladené čaje. 

Vedeli ste, že naše telo je zo 65 % tvorené práve vodou?  Dostatok tekutín je dôležitý pre správne fungovanie obličiek a ostatných orgánov tela. 

A aký je optimálny pitný režim? Pre dospelého človeka je to približne 2,4 až 2,8 litra denne. A ako je to s tou kávou? Tá sa do pitného režimu nepočíta, rovnako ako napríklad víno alebo iný alkohol. A ak vás zaujíma, koľko kávy je už veľa kávy, potom je odpoveď 5 šálok espressa denne. To je hranica, ktorú by ste nikdy nemali prekročiť. 

Odpočívajte, napríklad pri seriáli

Rovnako dôležitý ako pohyb, je aj odpočinok. A tým nemyslíme skončiť po práci pri televízii, kde hneď aj zaspíte, myslíme tým vedomý odpočinok. Či už sa vám najlepšie relaxuje pri Netflixe, pri čítaní knihy, alebo na masáži, nemali by ste na tieto aktivity zabúdať. Práve čas, ktorý venujete len a len sami sebe, potom určuje, ako sa cítite a ako ste na tom so spokojnosťou a mierou energie, ktorú máte.

Ideálne si na takzvaný „me time“ vyhraďte aspoň 30 minút denne, cez víkend to môže byť pokojne niekoľko hodín. Tu sú tipy na aktivity:

Masáž

Správna masáž dokáže upokojiť myseľ a uzdraviť telo. Nie je to ale len tak. V miestnosti by napríklad malo byť 22 až 24 °C. Prečítajte si, aký je kľúč k dokonalej masáži a čo všetko je potrebné, aby ste sa naozaj uvoľnili.  

Ručné práce

Spojte príjemné s užitočným a vyrobte si šperkovnicu. Z prázdnej škatuľky od NIVEA krému sa v priebehu niekoľkých minút môže stať roztomilá šperkovnica. Popusťte uzdu svojej kreativite a pustite sa do DIY projektu ešte teraz. 

Bylinková záhradka

Máte doma prázdne tégliky od NIVEA produktov? Nevyhadzujte ich do koša a premeňte ich na bylinkovú záhradku, vďaka ktorej budete mať v kuchyni stále poruke čerstvé korenie. 

Pleťová maska

Dopraje vám relax, uvoľnenie a zároveň vyživí vašu pleť! Čo to je? Predsa pleťová maska! Vyberte si z našej širokej ponuky a dovoľte si na chvíľku len vypnúť a rozmaznávať seba a svoju pleť. 
V neposlednom rade myslite na to, že pokles energie i nálady je na jeseň úplne prirodzený. Ak by však tieto nepríjemné stavy trvali dlhšie, alebo sa dokonca prehlbovali, potom určite nie je na škodu spojiť sa napríklad so psychológom a svoje trápenie prebrať.