Chceme byť klimaticky neutrálni

NÁŠ CIEĽ: CHCEME BYŤ KLIMATICKY NEUTRÁLNI

JEDNA POKOŽKA. JEDNA PLANÉTA. JEDNA STAROSTLIVOSŤ.

NÁŠ CIEĽ: CHCEME BYŤ KLIMATICKY NEUTRÁLNI

Zlepšenie klímy je rozhodne jedna z najväčších ekologických výziev, ktorá pred ľudstvom stojí. My sa na tejto výzve chceme podieľať, preto sme si na základe najnovších vedeckých poznatkov stanovili ciele. Tie sa netýkajú len znižovania emisií oxidu uhličitého v našich výrobných podnikoch, ale aj zníženia emisií vznikajúcich pri výrobe ingrediencií a obalových materiálov, ktoré používame pre naše NIVEA produkty.

Ako vyzerá náš vývoj klimaticky neutrálnych produktov?

Výroba našich produktov a ich plnenie do fľaštičiek, dóz a túb predstavuje len časť uhlíkovej stopy, ktorú po sebe zanechávame. Aby sme jedného dňa boli skutočne klimaticky neutrálni, musíme sa pozrieť omnoho hlbšie. Zaujímame sa napríklad o to, koľko oxidu uhličitého sa do ovzdušia uvoľňuje pri ťažbe surovín, ktoré používame do zloženia produktov, alebo pri výrobe obalových materiálov.

Preto sa snažíme vyberať ingrediencie, ktoré majú certifikát o udržateľnom pôvode, a pri výrobe obalových materiálov používame recyklované plasty. Oba tieto kroky prispievajú k zníženiu emisií oxidu uhličitého.

Do roku 2025 chceme našu uhlíkovú stopu znížiť o 30 % v porovnaní s rokom 2018. Chceme tak spomaliť globálne otepľovanie, ktoré môže mať katastrofické následky, ak bude teplota stále narastať. Vedci odhadujú, že ak spoločnosť nepodnikne potrebné kroky na zlepšenie klímy, bude priemerná teplota do roku 2100 o 1,5 °C vyššia ako teraz. 

micelární voda

Čo znamená 100 % klimaticky neutrálny produkt?

Znižovaním emisií to pre nás nekončí. Pretože aj keď emisie znížime, stopu po sebe zanecháme. A my ju chceme kompenzovať – prírode vynahradiť to, čo jej aj napriek snahe byť udržateľní, berieme.

Aj keď naše produkty vyvíjame v spolupráci s odborníkmi na životné prostredie a starostlivo meriame stopu oxidu uhličitého, ktorú sa snažíme znížiť na minimum, nikdy nebude naša výroba stopercentne bez uhlíkovej stopy. 

S týmto malým množstvom jednoducho nemôžeme nič urobiť, rozhodli sme sa ho ale prírode vykompenzovať. Ako? Napríklad tým, že podporujeme projekty, ktoré znižujú emisie oxidu uhličitého, výsadbou nových stromov. Tie dokážu oxid uhličitý pohlcovať a pomocou fotosyntézy ho ukladať do listov, koreňov, kmeňa, ale aj pôdy. 

Vyberáme si projekty, ktoré sú certifikované a pravidelne kontrolované. A to aj zo strany medzinárodných a uznávaných inštitúcií. Sem patrí napríklad VCS (Verified Carbon Standard riešiaca znižovanie emisií) alebo Gold Standard. Vďaka tomu vieme, že vplyv našich činností je merateľný, trvalý a overený aj nezávislou treťou stranou. 

Výsledkom tejto našej snahy je rovnováha medzi oxidom uhličitým, ktorá vznikne pri výrobe našich produktov a CO2, ktorý absorbuje príroda. Tým dochádza k tomu, že sú niektoré naše produkty klimaticky neutralizované, čo ale nie je to isté ako klimaticky neutrálne. 

Ak by boli klimaticky neutrálne, znamenalo by to, že pri výrobe nevznikajú emisie CO2. Klimaticky neutralizované znamená, že sa síce oxid uhličitý pri výrobe do ovzdušia uvoľňuje, ale jeho rovnaké množstvo dokážeme zachytiť napríklad práve pomocou stromov, na ktorých výsadbe sme sa podieľali, a tak je výsledkom vlastne 0 % emisií.

Pleťová kozmetika Naturally Good: Náš klimaticky neutralizovaný rad

S radosťou vám predstavujeme náš prvý rad klimaticky neutralizovaných produktov, ktorý nesie názov Naturally Good. Dlho sme pracovali na tom, aby výrobky boli maximálne šetrné k vašej pokožke a pleti, a zároveň boli šetrné k životnému prostrediu. 

  • Krabice, ktoré používame na balenie produktov, sú až z 89,6 % vyrobené z recyklovaného papiera.
  • Zloženie produktov z radu Naturally Good obsahuje 99 % prírodných ingrediencií, medzi ktorými nájdete aj ošetrujúce oleje a suroviny z ekologického poľnohospodárstva.
  • Na výrobu plastových obalov pre produkty používame kombináciu prírodných a umelých materiálov. Vďaka tomu sú obaly čiastočne recyklovateľné, čo potvrdzuje aj certifikácia ICCP Plus (Medzinárodný projekt satelitnej cloudovej klimatológie).
  • 100 % elektriny, ktorú spotrebujeme pri výrobe produktov, pochádza z obnoviteľných zdrojov.

naturally good krém

Vďaka tomu všetkému sa nám podarilo znížiť emisie CO2 vzniknuté pri výrobe produktov z radu Naturally Good na minimum. Zostávajúce množstvo sme sa rozhodli prírode vykompenzovať výsadbou nových stromov.

Aké projekty v oblasti klímy NIVEA podporuje?

NIVEA pomáha financovať zalesňovanie v čínskej provincii Guizhou. Cieľom tohto projektu je vyrovnať emisie, ktoré vznikajú výrobou radu Naturally Good. 

Už ste počuli o dezertifikácii? Ide o proces premeny územia na púšte a polopúšte. Čína patrí ku krajinám, ktoré sú dezertifikáciou postihnuté najviac. Preto sme si vybrali oblasť práve v Číne a spojili sme sa s miestnymi dedinčanmi, ktorí nemajú dostatočné financie na to, aby zalesňovali oblasť sami. Od apríla 2015 tak prispievame k tomu, že sa 23 700 hektárov môže pýšiť novou výsadbou. 

A vďaka tomu, že na projekte pracujeme s miestnymi poľnohospodármi, poskytujeme im možnosť zárobku a zabezpečujeme im férové pracovné podmienky.

Projekt je certifikovaný podľa kritérií VCS (štandard pre certifikáciu zníženia emisií oxidu uhličitého), čo je jeden z popredných štandardov hodnotiaci znečisťovanie životného prostredia oxidom uhličitým. 

Naše ciele do roku 2030

Náš záväzok chrániť životné prostredie sa vzťahuje aj na ďalšie oblasti. Napríklad všetka elektrina, ktorú spotrebujeme na výrobu našich produktov vo výrobných linkách, pochádza od roku 2019 z obnoviteľných zdrojov. Tento cieľ, ktorý sa nám už podarilo splniť, významne prispel k zníženiu emisií CO2 vzniknutých pri výrobe našich produktov. A do roku 2030 potom chceme dosiahnuť klimaticky neutrálnu výrobu.

heart shaped earth

Získali sme ocenenie od CDP

Naša snaha neprichádza navnivoč. Nezisková organizácia CDP každoročne hodnotí vplyv firiem na životné prostredie a naša materská spoločnosť Beiersdorf je v najnovšom rebríčku označená ako firma z takzvaného A-listu spoločností, čo je veľmi dobré hodnotenie.

Jedna pokožka. Jedna planéta. Jedna starostlivosť.

Úprimnosť a transparentnosť je pre nás na prvom mieste, preto vám odpovedáme na všetko, čo vás ohľadom NIVEA a udržateľnosti zaujíma. Máte otázku, na ktorú ste tu nenašli odpoveď? Na webe Beiersdorf v sekcii Udržateľnosť vám ju určite zodpovieme.