Objavte svet starostlivosti NIVEA

Hľadám informácie o výrobkoch pre

Farebná typológia

Farebná typológia: Ktoré farby sa vám hodia najviac?

Iste ste si všimli, že v určitých farbách sa cítite lepšie ako v iných. A že ten červený rúž vám pristane, zatiaľ čo s ružovým sa necítite dobre. Premýšľali ste niekedy nad tým, čím to je? Môže za to farebná typológia!

Farebná typológia: Čo to vlastne je?

Nehľadajte v tom žiadnu vedu, ide jednoducho o 4 kategórie, do ktorých je možné zaradiť úplne každého podľa jeho farby vlasov, očí a pleti. Názvy majú tieto kategórie podľa ročných období: Môžete teda byť jarný, letný, jesenný alebo zimný typ.

A práve vďaka správnemu určeniu, akým typom ste, zistíte, aké farby vám lichotia najviac a ktorým sa radšej vyhnúť. Farebná typológia sa vám bude hodiť nielen pri výbere nových kúskov do šatníka, ale aj pri riešení farby vlasov, líčení a vyberaní doplnkov. Už sa vám teda nestane, že si vyberiete očné tiene, ktoré vašu tvár premenia na nevkusné plátno, ani šaty, v ktorých sa „utopí“ vaša bronzová pleť.

Svetlý alebo tmavý typ?

Skôr ako sa pustíme do ročných období, je dobré urobiť si jasno v tom, či ste svetlý alebo tmavý typ. To vám totiž uľahčí následné rozdeľovanie. Ku svetlému typu sa radia prirodzené blondínky, ľudia so svetlým fototypom pleti, ale aj modrookí jedinci.

Na hranici medzi svetlým a tmavým typom sú ryšavky, ale k tým sa vrátime neskôr. Tmavý typ reprezentujú tmavovlásky a ľudia s tmavým fototypom pleti.

Náš tip: Ak si nie ste istá, k akému typu patríte, poproste o radu napríklad svoju kozmetičku, alebo si dohodnite krátke stretnutie s vizážistkou.

A teraz teda hor sa na prelet ročnými obdobiami!

Svetlý alebo tmavý typ

Farebná typológia: Jarný typ

Máte svetlú pleť, ktorú cez leto zdobia pehy, blond alebo plavé vlasy a modré či zelené oči? Potom ste ukážková jar!
Mimochodom: Tento typ patrí medzi najrozšírenejšie. Váš šatník aj kozmetickú taštičku by malo inšpirovať práve toto ročné obdobie. Farby by mali byť svieže, ale zároveň jemné. Zvoliť môžete aj pastelové. Naopak, vyvarujte sa príliš výrazného líčenia a mohutných šperkov a módnych doplnkov.

Jarný typ

Farebná typológia: Letný typ

S letom je to trochu komplikované, jeho definícia, podľa ktorej by ste sa k nemu mohli priradiť, totiž nie je úplne jasná. Vyznačuje sa veľmi svetlou až olivovou pleťou. Ale pozor, vlasy môžu byť blond aj tmavohnedé. Patria sem nielen jedinci s modrými očami, ale aj tí s hnedými. Uľahčiť rozhodovanie, či ste letný typ, môže fakt, že letný typ sa veľmi ľahko opaľuje. Nezabudnite ale vždy vybrať ten správny opaľovací krém.

Letný typ

Farebná typológia: Jesenný typ

Teraz je reč o už spomínaných ryšavkách. Jemne sfarbená pleť, ktorá sa rýchlo spáli, hnedé alebo ryšavé vlasy a žiarivé oči. To sú charakteristické znaky jesenného typu. Patrí sem najmenej žien zo Slovenskej republiky.

Jesenný typ

Farebná typológia: Zimný typ

Ak by sme mali vybrať jednu zástupkyňu zimného typu, bola by to nepochybne Snehulienka. Jej pleť je veľmi svetlá až porcelánová, vlasy čierne ako uhoľ a šedomodré oči. Rovnako ako pri jesennom type platí, že aj zimní jedinci sa zle opaľujú a slniečko ich pleti veľmi neprospieva.

Zimný typ

Odporúčame