Čo sa deje za oponou: Ako porozumieť ultrazvukovým snímkam


AKÉ TO JE PRVÝKRÁT VIDIEŤ SVOJE BÁBÄTKO?

Na ultrazvuk sa každá nastávajúca mamička teší. Prvýkrát totiž uvidí maličké ručičky a nožičky. Uistí sa, že srdiečko bije tak, ako má, a ak bude mať šťastie, možno sa dieťatku pozrie i do tváre. Viete, kedy sa môžete na vyšetrenie ultrazvukom tešiť vy?

Tehotenský ultrazvuk: Kedy vás čaká ten prvý?

prvý ultrazvuk

Máte z ultrazvuku obavy? Rozhodne sa nie je čoho báť. Ultrazvuk je bezpečnou a bezbolestnou metódou, ktorá pomôže lekárom zistiť vek a veľkosť plodu a odhalí i to, či sa orgány dieťatka správne vyvíjajú.

Ten úplne prvý vás čaká približne 6 týždňov od prvého dňa poslednej menštruácie. Vykonáva sa väčšinou vaginálne. Lekári na základe jeho výsledkov zistia, či je tehotenstvo správne uložené a vy sa konečne dozviete, či čakáte bábätko jedno, alebo hoci rovno dve. 

Druhý ultrazvuk sa robí v 11. – 14. týždni. Plod sa ultrazvukom prezrie a vylúčia sa najnápadnejšie odchýlky od normálneho vývoja. Už pri tomto vyšetrení možno odhaliť až 80% všetkých možných anatomických odchýlok vývoja plodu. V I. trimestri možno vyšetriť väčšinu detailov, ktoré boli predtým viditeľné až v 20. týždni tehotenstva. Pomocou zmerania veľkosti  plodu možno s presnosťou niekoľkých dní stanoviť vek plodu, čo je veľmi dôležité pre overení skutočného trvania tehotenstva a potvrdeniu termínu pôrodu.

 

Tretí ultrazvuk ukáže bábätko presnejšie

Tretí ultrazvuk vykonávaný medzi 18. a 23. týždňom tehotenstva vám totiž dieťatko predstaví v celej kráse. Klasické čiernobiele snímky ale nie sú to jediné, čo si môžete z vyšetrenia ultrazvukom odniesť.

3D ultrazvuk alebo DVD: Keď sa dieťatka nemôžete dočkať

Medzi budúcimi mamičkami je 3D ultrazvuk z roka na rok stále obľúbenejší. Ako by aj nie! Bude to pre vás nezabudnuteľný zážitok, z ktorého si odnesiete 3D snímky, alebo dokonca DVD s krátkym záznamom pohybu vášho bábätka. Ideálne načasovanie je od 22. do 30. týždňa tehotenstvo.

TIP: 3D ultrazvuk neponúka každá klinika a tie, ktoré vedia urobiť aj snímky alebo videozáber bábätka, bývajú dosť plné. Je preto potrebné objednať sa vopred.


Posledný pravidelný ultrazvuk pred pôrodom

Úplne posledný ultrazvuk vás čaká medzi 30. a 32. týždňom tehotenstva. Je vlastne takou poslednou kontrolou pred pôrodom. Okrem stavu placenty a množstva plodovej vody sa opäť kontroluje vývoj dieťatka a tiež jeho poloha. To bola posledná návšteva bábätka cez stenu bruška. Nabudúce, až svoje dieťatko uvidíte, budete ho držať v náručí.

tretí ultrazvuk ukáže bábätko presnejšie

Čo znamenajú skratky na ultrazvuku?

ASP srdcová akcia bábätka
AC obvod brucha bábätka
BPD, BPP vzdialenosť temenných kostí plodu (pomôže určiť váhu bábätka)
CRL vzdialenosť medzi temenom a kostrčou zárodku (podľa nej sa určuje dĺžka tehotenstva)
Doppler AU meranie prietokovej rýchlosti krvi v pupočníkovej cieve (odhalí, či má bábätko dostatok kyslíka a živín)
Doppler ACM meranie prietokovej rýchlosti v mozgu plodu
DS dolný segment alebo dolná časť maternice
FL dĺžka stehennej kosti (pomôže určiť váhu bábätka)
HC obvod hlavy plodu
PA pohybová aktivita plodu
PPH PI prvá poloha pozdĺžna hlavičkou (chrbát je na ľavej strane plodu)
PPH PII druhá poloha pozdĺžna hlavičkou (chrbát je na pravej strane plodu)
PPKP poloha pozdĺžna koncom panvovým
PV plodová voda
Situs trasnversus poloha priečna
Situs obliquus poloha šikmá
čo znamenajú skratky na ultrazvuku